zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní instalace Parsifalové

Parsifalové

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Platforma Kultur představí ve spolupráci s Divadelním festivalem Kutná Hora a …příští vlna/next wave… divadelní instalaci Parsifalové a v rámci nulté edice Rezidence dramatiků v Kutné Hoře uspořádá autorské čtení a setkání s autory textu Byt mezi dvěma sopkami.

20. - 21. září od 16:00 do 19:00 hod bude v pražském Divadle Komedie (...příští vlna/next wave…) a paralelně v kutnohorském Tylově divadle (Divadelní festival Kutná Hora) představena divadelní instalace Apoleny Vanišové a Jana Bárty Parsifalové, která se dotýká příběhů pěti chlapců žijících v jednom zařízení pro výkon ústavní výchovy. Zmínění chlapci si jako téma společné práce zvolili legendu o Parsifalovi. Na první pohled se v tu chvíli mohlo zdát, že je to trochu nahodilá volba, ale postupem času se ukázalo, že vůbec ne.
Vyprávění příběhů, povídání o osudu a naslouchání si, potřeba sdílení. Diváci v Praze a diváci v Kutné Hoře se společně ocitnou v jedné divadelní situaci a bude záležet už jen na nich, jak s ní naloží.
Instalace je určena pro jednoho diváka, nezačíná a nekončí. Vstup je volný.

21. září od 14:30 hod proběhne v kutnohorské městské knihovně v rámci Divadelního festivalu Kutná Hora autorské čtení hry Byt mezi dvěma sopkami autorů Hannese Köpkeho a Urseho Humpenödera. Text pojednává o období mezi dvěma největšími sopečnými erupcemi moderní doby: Tambora (1815) a Krakatau (1883). Hra je portrétem 19. století a toho, jak se v něm měnil vztah mezi světem a lidmi. Prezentace bude doplněna o setkání s německými autory a Ewou Zembok – producentkou rezidenčního programu. Čtení a setkání s autory je výstupem z nulté edice Rezidenčního programu pro dramatiky v Kutné Hoře, který Rekultur realizuje ve spolupráci s mezinárodním Divadelním festivalem Kutná Hora, Divadlem X10 a Goethe-Institut Bulharsko za podpory města Kutná Hora. Rezidenční program bude probíhat i v následujících letech.

Program poskytuje začínajícím dramatikům ze zemí bývalého sovětského bloku tvůrčí prostor, kde mohou pracovat a rozvíjet nové dramatické dílo. Rezidence je místem setkávání českých a zahraničních dramatiků, otevřeným prostorem pro výměnu zkušeností, různých a specifických uměleckých strategií a všestranné inspirace.
Tématem letošního ročníku je Strange New World odkazující na slavnou knihu Aldouse Huxleyho, která vystihuje bizarní a neklidnou dobu, jíž aktuálně všichni procházíme.
Dramaturgem rezidenčního programu je Miroslav Hristov z bulharského Goethe-Institutu.
Idea vytvoření rezidenčního centra v Kutné Hoře navazuje na základy již zavedené mezinárodní sítě mladých divadelních autorů New Stages Southeast.

16.9.2024 18:09:00 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Projekt Casanova

Články v rubrice - Festivaly

Martin Hilský: Jago chce mít moc nad mocnými

Martin Hilský

Letní shakespearovské slavnosti 2025 byly slavnostně zahájeny ve středu 25. června na nádvoří Pražského hradu ...celý článek


Festival Za dveřmi 2025

Plakát festivalu

Praha se už 9. července promění v otevřenou scénu plnou pouličního divadla, hudby a tance. Sedmnáctý ročník me ...celý článek


Letní Grébovka s Divadlem MA již po šesté

Být Marlene Dietrich

Kam vyrazit o prázdninách za kvalitní kulturou? Spektakulární zážitek pod širým nebem v romantických kulisách ...celý článek


Vášeň a intriky ovládly Pražský hrad

Robert Mikluš a  Sara Sandeva (Othello)

Ve středu 25. června měla na Pražském hradě premiéru letošní novinka Othello. V režii Braňa Holička se v titul ...celý článek



Časopis 28 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Dokument o Večerníčku

Večerníček - Dobrý večer v každém čase

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který celý článek

další články...