zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Letní divadelní festival na jihu Čech Jižní Svéráz

Z.  Mládek, W. Steers (Egon Schiele / Autoportrét)

autor: Pavel Hejný  

zvětšit obrázek

Unikátní site-specific divadelní festival, který je součástí vítězného konceptu Evropské hlavní město kultury 2028, propojí sílu Jihočeského divadla, Divadla Continuo a REZI.DANCE Komařice. Nultý ročník festivalu Jižní Svéráz nabídne jedinečné zážitky propojující divadlo a tajemnou atmosféru neobvyklých míst. Stanete se tak součástí poutavých příběhů, které ožívají na neočekávaných scénách. Každé představení zve ke společnému objevování, vytváří prostor pro nečekaná překvapení a umožňuje účastníkům prozkoumat své vlastní emoce a myšlenky. Jižní Svéráz není pouze festival, je to cesta plná příběhů, dobrodružství a překvapivých setkání, které zanechají nezapomenutelné vzpomínky a dojmy.

Festival se bude konat jednou za dva roky a program nultého ročníku 2024 nabídne opravdu nezapomenutelné zážitky. Slavnostní zahájení festivalu proběhne již 17. května 2024 na Náplavce u Vltavy v Českých Budějovicích. Součástí slavnostního zahájení bude mimo pestrý program pro celou rodinu i odplutí Jihočeské odysey. Dobrodružná plavba parníkem z Náplavky přes Hlubokou nad Vltavou až do Purkarce. Během plavby budete očima Odysea z lodní paluby sledovat břehy řeky Vltavy, které se promění v ostrovy na cestě do rodné Ithaky. Ve vábivé sirény, majetnického Kyklopa, lstivou kouzelnici Kirké a další mýtické postavy se promění herci Malého divadla.

Ponořte se do noci plné tajemna a elegance, kdy během hodinové prohlídky projdete se sklenkou v ruce nočními komnatami zámku Třeboň, osvětlenými pouze plápolající svíčkami. Tento historický prostor ožije díky více než 50 hudebníkům a pěvcům, kteří rozezní celý areál téměř půl tisíciletí starými skladbami. Na Rožmberskou noc v podání operního souboru Jihočeského divadla jsou k dispozici poslední volné vstupenky.

Letní sezónu na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově, která je také součástí tohoto výjimečného festivalu otevře činoherní premiéra podle románu Jane Austen Rozum a cit v režii Martiny Schlegelové. Romantický příběh ze „staré dobré Anglie“ uvedou 1. - 23. června 2024. Vstupenky na některé dny jsou již vyprodané, ale stále je ještě z čeho vybírat.

Nejoblíbenější česká opera Prodaná nevěsta pod širým nebem v reálných kulisách kouzelných jihočeských Holašovic nesmí ve vašem letním programu chybět! Na toto uvedení v režii uměleckého šéfa opery Jihočeského divadla Tomáše Ondřeje Pilaře a v hudebním nastudování Davida Švece jen tak nezapomenete. Letos nabízí Jihočeské divadlo novinku - autobusovou dopravu z Českých Budějovic a zpět. Neváhejte dlouho, vstupenky i místa v autobuse mizí opravdu rychle.

My kluci, co spolu chodíme, si Vás dovolují pozvat na slavnostní improvizovanou Hostinu která se odehraje v Komařicích. V malé vesnici na jihu Čech, v podzámčí renesančního zámku, v uměleckém rezidenčním domě REZI.DANCE.
Taneční představení kombinující zvuk, světlo, scénu a pohyb Egon Schiele - Autoportrét minulé léto doslova uchvátilo diváky i odbornou veřejnost. Kupte si svou vstupenku na představení inspirované detaily z obrazů či kreseb Egona Schieleho v režii dua SKUTR a choreografii Jana Kodeta ještě dnes. Uvádí před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově od 26. 7. do 3. 8. 2024.

Divadlo Continuo uvede začátkem srpna unikátní projekt Zatím, do té doby, navždy odehrávající se v prostorách budovy bývalé pošty v Českých Budějovicích. Jak je u Continua zvykem, scénář píše částečně sám prostor. Budete svědky kroniky každodennosti inspirované fragmenty korespondence lidí úplně neznámých, ale i osobností jako Franz Kafka nebo Václav Havel.

Festival Jižní Svéráz zakončí divadelní úniková hra pro dvě skupiny hráčů Záhada zmizelého sudomyče se odehrává přímo v prostoru pivovaru Samson. Do něj vás dovezou lodí po řece Malši. Ve starých pivovarských sklepích vás kromě záhad a rébusů čeká i setkání s živými postavami, budete moci tajně vyslechnout jejich dialogy, a získat tak potřebné indicie.
Program festivalu na www.jiznisveraz.cz. Buďte jeho součástí i vy…

6.5.2024 14:05:01 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Festival queer divadelního umění WILD!

Homo Hamlet - Divadlo Azyl (SK)

Poslední květnový týden zavítá do pražské Venuše ve Švehlovce mezinárodní festival WILD!, který představí soud ...celý článek


Jubilejní Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (vizuál)

Jubilejní 20. ročník (nejen) divadelních setkání Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (20. – 26. kv ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Devět křížů: kámen o kámen

Ondřej Studénka (Devět křížů)

Městské divadlo Brno uvádí od roku 2022 starou legendu o ukrutném mordu. Téma je velmi lákavé, zejména pokud b celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Šenkýř a Kremr: 100+24 brněnských kuriozit

Z přebalu knihy 100+24 brněnských kuriozit

Tušíte, že opona původně určená pro pražské Národní divadlo je srolovaná v Brně? Že nad hlavami Brňanů lze vid celý článek

další články...