Velké operní hlasy… Luciano Pavarotti

autor: Česká televize
zvětšit obrázekG. Verdi: Rekviem
Tenorista Luciano Pavarotti zpívá pod taktovkou Herberta von Karajana v unikátním záznamu koncertu z roku 1967. Dále účinkují: L. Priceová, F. Cossottová, N. Gjaurov, Sbor a orchestr milánské Scaly. Režie Henri Georges Clouzot. Luciano Pavarotti (*12. října 1935 Modena, Itálie – †6. září 2007 Modena, Itálie) byl světoznámý operní zpěvák, přezdívaný „král vysokého C“. Je považován za jednoho z nejlepších tenorů historie. Narodil se v italské Modeně jako syn amatérského zpěváka a pekaře. Byl jedním z nejpopulárnějších tenorů vůbec, jeho koncerty vysílaly televize na celém světě. Také se věnoval charitě, pomáhal uprchlíkům a pracoval pro Červený kříž. Nejvíce ho proslavily koncerty Tří tenorů, kde účinkoval společně s Plácidem Domingem a José Carrerasem. Dnes uváděný snímek je z počátku Pavarottiho světové kariéry, u jejíž kolébky stál dirigent Herbert von Karajan.
Tématem mše za zemřelé „Requiem aeternam dona eis, Domine" /Odpočinutí věčné dej jim, Pane/ je modlitba za spásu duše zemřelého. Text mše nebyl zpočátku jednotný a v různých zemích Evropy se lišil. Sjednocení přinesl až Tridentský koncil, který zasedal v letech 1545 až 1563. Název rekviem pochází od prvních slov schváleného latinského textu. Rekviem je rovněž název hudebních skladeb, které jsou při příležitosti těchto obřadů prováděny. Vzhledem k dramatičnosti a všeobecné platnosti textu, bývají od 20. století rekviem komponována i čistě pro koncertní účely, aniž by se počítalo s jejich uvedením v chrámu.
Operní skladatel Giuseppe Verdi zkomponoval svou liturgickou skladbu Messa da Requiem k uctění památky italského básníka a romanopisce Alessandra Manzoniho. Ve světové premiéře zazněla v milánském kostele San Marco 22. května 1874. Tento koncert se konal v roce 1967 pod taktovkou legendárního Herberta von Karajana, který výběrem obsazení předznamenal slavnou éru nových pěveckých hvězd 70. a 80. let 20. století, jimiž vedle Pavarottiho byli sopranistka Leontyne Priceová (otevírala novou newyorskou Metropolitní operu v roli Kleopatry v roce 1966), altistka Fiorenza Cossottová a basista Nikolaj Gjaurov (manžel Mirelly Freniové).
Vysílání: 02.2., 20.15 hod., ČT art
Časopis 28 - rubriky
Časopis 28 - sekce
DIVADLO
Divadlo Husa na provázku se zaměří na téma strachu

Dramatický debut oceňovaného prozaika Petra Šestáka, adaptace strhujícího historického románu nositele Nobelov celý článek
HUDBA
Hudební tipy 27. týden

Viktor Sodoma
Goodbye, Haló, děťátko a Konec léta – tři písně v podání známého zpěváka, který zítra o celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku celý článek