zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Sezona Opery ND a SOP vyvrcholí festivalem

Vizuál festivalu

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový - takový bude letošní ročník festivalu Opera Nova, který se uskuteční mezi 14. a 22. červnem 2024! První dva ročníky festivalu se uskutečnily v letech 2018 a 2019. Letos přináší Opera Nova do Prahy nejen řadu vynikajících operních novinek, ale i inovativní festivalový koncept, který propojuje operní tvorbu s dalšími druhy moderního umění a tématy, která hýbou současným světem.

Opera Národního divadla a Státní opera plánuje postupně uvádět v Praze jak nejvýznamnější operní díla 20. a 21. století, tak nová díla vzniklá na objednávku Národního divadla a to nejlepší z operní tvorby posledních let. Záměrem festivalu je představovat operu jako stále aktuální a živé umění, které odráží současné světové kulturně-společenské dění. Jedním z pilířů letošní dramaturgie jsou proto celospolečenská témata dneška, ať už se jedná o problematiku sociální nerovnosti, předsudků vůči jinakosti, postavení žen ve společnosti, nebo téma křehkého duševního zdraví v současné, rychle se měnící době. Zároveň si uvědomujeme, že naše přítomnost vychází z naší minulosti, se kterou je neoddělitelně spojena. Proto dramaturgie festivalu reflektuje i významné historické události. Letos je to například 100 let od úmrtí spisovatele Franze Kafky, či život a tragické osudy dětí v koncentračním táboře Terezín.

Výrazným prvkem festivalové dramaturgie v letošním roce jsou rovněž moderní technologie, které doplní a ozvláštní festivalové produkce mimo jiné prostřednictvím video designu, světelných efektů či virtuální reality. Obdobně jako v projektu Musica non grata se hned několik produkcí uskuteční mimo prostory naší první scény a Národní divadlo tak opět vyrazí za milovníky opery a současného umění mimo své hlavní budovy. Hrát se bude ve Státní opeře, na Nové scéně Národního divadla, v Divadle Bez zábradlí a v Divadle ABC. Důraz bude kladen také na udržitelnost v současném operním a divadelním provozu a návštěvníky čeká celá řada doprovodných akcí, včetně neformálních společenských setkání, diskusí, promítání a nejrůznějších performancí.

„Těší mě, že můžeme znovu přivést k životu náš festival Opera Nova. Je důležité vytvářet konstantní dialog se současnými umělci a jejich tvorbou a jsem rád, že letos v červnu budeme mít příležitost představit v Praze řadu vynikajících operních děl. Opera byla vždy současným uměním a my ji můžeme představit jako něco, co je bytostně spojeno se současností, různými druhy umění a aktuálním globálním vývojem,” říká Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery.

Uměleckým kurátorem festivalu Opera Nova byl pro rok 2024 jmenován výrazný zástupce mladé generace českých dirigentů Jiří Rožeň, který pravidelně hostuje v Opeře Národního divadla a Státní opeře a zaměřuje se zde na nastudování operních děl 20. století. V rámci festivalu Opera Nova 2024 je Jiří Rožeň angažován mimo jiné jako hlavní dirigent v inscenaci opery György Ligetiho Le Grand Macabre, která je považována za jeden z milníků operní tvorby 20. století a která se konečně dočká své české premiéry 14. června 2024 na scéně Státní opery. Le Grand Macabre zahájí festival Opera Nova společně s Ligeti Late Night - mimořádnou performancí Lukase Ligetiho a jeho hostů, v rámci které zazní nová semi-improvizovaná kompozice tohoto mnohostranného umělce.

Následně v průběhu festivalového týdne uvedeme řadu nových operních děl českých i zahraničních autorů. Mladý český skladatel Jiří Trtík vytvořil na objednávku Národního divadla novou operu Kafkův dopis otci, ve Vídni žijící český skladatel Šimon Voseček pak scénické oratorium Stvůry (Ogres). V české premiéře zazní rovněž operní dílo, které si získalo mimořádnou pozornost operního světa v nedávné době. Komorní opera The Yellow Wallpaper mladé britské skladatelky Dani Howard byla v loňském roce úspěšně uvedena v legendárním londýnském divadle Sadler’s Wells a také v rámci Copenhagen Opera Festival. Speciálně k příležitosti letošního festivalu Opera Nova vznikla také dětská opera Motýli z Terezína, kterou vytvořil nadějný francouzský dirigent a skladatel Charles Baumstark. Festival Opera Nova, který je rovněž výrazným příspěvkem Opery Národního divadla a Státní opery do projektu Rok české hudby 2024, bude místem setkání mnoha výjimečných českých a zahraničních umělců převážně nastupující generace. Mezí pozvané umělce a kreativní tvůrce patří například mezinárodně uznávaní pěvci Petr Nekoranec, William Morgan a Logan Lopez Gonzalez, pěvkyně Bella Adamova, Vanda Šípová, Pavla Radostová, Arnhei.ur Eiríksdóttir, Eir Inderhaug a Clare Presland, designér Maxim Velčovský, režisér Josef Doležal, dirigentka Stephanie Childress, klavíristka Terezie Fialová či violoncellistka Hana Baboráková. Orchestr Národního divadla a Orchestr Státní opery doplní STRO.MY Ensemble a Kühnův dětský sbor. Ambasadory projektu se stal Bella Adamova a violoncellista Tomáš Jamník.

Celkem v rámci festivalu zazní tři světové a dvě české premiéry. Tímto ojedinělým uměleckým počinem Opera Národního divadla a Státní opera navazuje jak na předchozí ročníky festivalu, tak i na tradici, kterou v roce 1924 založil skladatel a dlouholetý šéf opery Nového německého divadla (nyní Státní opera) Alexander Zemlinsky ve spolupráci s Mezinárodní společností pro soudobou hudbu (ISCM).

www.narodni-divadlo.cz

15.4.2024 15:04:01 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 celý článek

další články...