Uvidět zvuk, uslyšet obraz. H Is For Hear
autor: Zdroj press kit festivalu
zvětšit obrázekMezinárodní hudební festival Lípa Musica působící v severních Čechách v krajině mezi Ústím nad Labem a Libercem a již několik let také v blízkém saském příhraničí je již v polovině svého 23. ročníku. Každý program je něčím výjimečný a nabízí přidanou hodnotu. Nastávající koncert konající se v sobotu 5. října 2024 v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě je unikátní tím, že je audiovizuální. Ambientní hudbu Michala Rataje a Oskara Töröka doplní na místě vznikající obrazy malíře Patrika Hábla. Nebo to bude naopak?
Festival Lípa Musica je silně propojen s nadačním fondem Ozvěna, který se snaží pomáhat dětem, které se narodily s postižením sluchového aparátu. Díky jeho činnosti mohou děti zapojené do jeho projektů slyšet, tím pádem i mluvit a nebýt v izolaci, a v neposlední řadě se také věnovat hudbě. Už proto se na sobotní večer připravuje program s názvem H Is for Hear, který je koncertem festivalu a zároveň benefičním setkáním nadačního fondu Ozvěna.
„Pro nás je to téma velmi osobní, proto jsme se před deseti lety rozhodli Ozvěnu založit. Pro děti s poruchami sluchu existuje tolik překážek. Naším posláním je umožnit těmto dětem integraci do společnosti, vzdělávání, rovnocennou šanci se účastnit společenských, sportovních i volnočasových aktivit, a především podpořit jejich samostatnost v budoucím životě,“ uvádí Pavla Prokešová, ředitelka nadačního fondu Ozvěna.
Sobotní improvizační program je také premiérou elektronické hudby na festivalu, který před lety vznikal jako festival hudby duchovní, a tak trochu bonusem letošního ročníku. Na začátku byla myšlenka obléknout festivalov do originálního uměleckého díla a propojit tak svět hudební i výtvarný. Této myšlence byl malíř Patrik Hábl velmi nakloněn. Nakonec kývl i na přímou interakci s festivalovým publikem v podobě výtvarně-hudební performance. Není to ostatně pro něj nic nového.
„Hudbu s obrazem se snažím intenzivně propojovat už více jak 10 let. Reagovat obrazem na zvuky a vytvářet zvuky v reakci na obraz je vždy velkou výzvou, kterou přijímám často, před diváky formou performance tak vzniká živá malba,“ přibližuje Patrik Hábl.
S Michalem Ratajem, inovativním hudebníkem a skladatelem věnujícím se ambientní hudbě, spolupracoval už v roce 2015, kdy performancí nazvanou Interspaces otevřeli v rámci Betlémské noci Rajský dvůr v Dominikánské ulici v Praze. Tehdy na svitcích plátna svěšeného z jednotlivých cel lil za zvuku hudby barvu, která vytvořila rovnoramenný kříž. O několik let později spolu tato dvojice vytvářela umění, v rámci kterého lze vidět zvuk a slyšet obraz v klášteře Karmelitánů. Naposledy Michal Rataj podpořil Hábla při vernisáži jeho výstavy v Litoměřicích.
V kostele mistra Jana z Husa v České Lípě se do procesu zapojí ještě trumpetista Oskar Török. O tom, jaká zde vznikne s hudbou propojená malba, zatím nevíme nic. Musíte přijít, vše zažít a možná proces svou přítomností ovlivnit.
www.lipamusica.cz
TIP!
Časopis 45 - rubriky
Články v rubrice - Festivaly
Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2024
Koncertem sira Andráse Schiffa bude v sobotu 2. listopadu zahájen 12. ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firk ...celý článek
Časopis 45 - sekce
DIVADLO
Jan Potměšil: nikdy bych neměnil
Jan Potměšil: nikdy bych neměnil
Příběh herce Jana Potměšila, který za své revoluční angažmá v roce 1989 za celý článek
HUDBA
Radůza přichází s novým vánočním albem
Oblíbená písničkářka Radůza přichází s novým albem, které je plné překvapení, hvězdných spoluprací i oslavou č celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Premiéra českého loutkového filmu Jana Baleje
Barevný sen
Můžete se smát, nesmíte se bát! Premiéra českého loutkového filmu Jana Baleje, oceněného Českým celý článek