Novinky z Institutu Pavla Šmoka

autor: archiv
zvětšit obrázekV Institutu Pavla Šmoka (IPŠ) v Braníku je i v roce 2024 zpřístupněna videotéka se studovnou s archivem tiskovin, fotografií a videofondem choreografií, nadále pokračuje i pravidelné pořádání vzdělávacích přednášek, projekcí či besed pro odbornou a širokou veřejnost, ať již v Domě tanečního umění nebo malém sále Městské knihovny v Praze. V dohledné době IPŠ připravuje vydání nové knihy, výstavu i workshop pro odbornou veřejnost.
Archiv digitalizovaných tiskovin, fotografií a dalších typů dokumentů, které zahrnují období souboru Studio Balet Praha a působení Pavla Šmoka v Basileji průběžně zpřístupňuje nejen studovna s videotékou v Domě tanečního umění, ale i online databáze Ballet Prague Heritage (www.balletprague-heritage.cz). V letošním roce zpřístupní Institut další archiválie z období Pražského komorního baletu, jehož historie začíná rokem 1975.
Na konci května připravuje IPŠ specializovaný dvoudenní workshop pod názvem Jak zachytit paměť tance. „Jako soukromá paměťová instituce se chceme setkávat s kolegy z dalších organizací a odborníky ze zahraničí, rozhodli jsme se proto takové setkání uspořádat v Praze v prostorách Domu tanečního umění,“ představuje další aktivity Institutu jeho ředitelka Ladislava Dunovská Jandová. Dvoudenní akce se uskuteční 27. a 28. května, zúčastní se jí specialisté na tvorbu a správu divadelních a tanečních archivů. „Očekáváme hosty ze Slovenska, Německa a Nizozemí. Program bude koncipovaný jako přednášky či prezentace, ale jde nám především o to skutečně se setkat, seznámit a sdílet vzájemně svou práci. Zabýváme se podobnými problémy, proto se chceme inspirovat u zkušených výzkumníků i větších institucí, jako třeba Deutsches Tanzarchiv Köln a otevřít setkání i dalším zájemcům. Našimi tématy jsou například systémy katalogizace, digitalizace a uchovávání digitálních dat, kybernetická bezpečnost nebo softwarová řešení databází,“ upřesňuje koordinátorka aktivit IPŠ Lucie Kocourková.
V rámci ediční řady „Studio Balet Praha a Pražský komorní balet – historie a osobnosti“ je plánována monografie k 100. výročí narození významného choreografa a někdejšího uměleckého šéfa Studia Balet Praha – Luboše Ogouna. Autorkami publikace jsou Kateřina Šalounová a Lucie Kocourková a křest publikace proběhne v listopadu 2024. „Knižní publikací připomeneme významného choreografa, který se spolu s Pavlem Šmokem zasadil o moderní tvář českého baletu. Je důležité analyzovat díla výrazných osobností i připomínat jejich umělecké názory, protože jen kontinuita s minulostí vyživuje uměleckou tvorbu současnosti,“ zdůrazňuje Lucie Kocourková.
V neposlední řadě čeká Institut také realizace mobilní výstavy v české a anglické mutaci k 60. výročí vzniku Studia Balet Praha (1964–2024) na šesti oboustranných mobilních panelech. Putovní výstava bude ke zhlédnutí od nové sezony během představení Pražského komorního baletu v Praze v Divadle na Vinohradech a v rámci zájezdů po České republice.
Institut Pavla Šmoka se ve spolupráci s Asociací tanečních umělců ČR též podílí na realizaci výstavy Kůra-Němeček-Ogoun 100 při příležitosti významného výročí tří výrazných tvůrců a zakladatelů poválečného baletu v Československu, kteří věnovali svůj talent a tvůrčí síly tanci, rozvoji divadla a zanechali velmi bohatý odkaz.
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Články v rubrice - Zprávy
NdB hlásí nejúspěšnější sezonu v historii!

Národní divadlo Brno zažilo letos opravdu mimořádnou a úspěšnou sezonu! I když v kamenných budovách skončilo s ...celý článek
Academy Kroměříž otevírá obor zaměřený na management

Osmý ročník letní hudební akademie se zaměřuje také na kulturní manažery a pořadatele akcí. Obor povedou osob ...celý článek
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Divadelní tipy 27. týden

Úsměvy Světlany Nálepkové
Jaromír Hanzlík přivítá herečku a zpěvačku, která zítra oslaví 65. narozeniny (20 celý článek
HUDBA
Hudební tipy 27. týden

Viktor Sodoma
Goodbye, Haló, děťátko a Konec léta – tři písně v podání známého zpěváka, který zítra o celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Deníky Jaroslava Foglara: Začínám psát Rychlé šípy

Skautská nadace Jaroslava Foglara ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros vydává druhý svazek deníků Začínám celý článek