zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemlinsky Quartet zahraje díla Antonína Dvořáka

Zemlinsky Quartet

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Zemlinsky Quartet vystoupí v rámci komorní řady Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s ryze českým programem složeným z děl Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Jako hosté se představí sopranistka Jana Šrejma Kačírková a kontrabasista Michal Novák. Koncert se uskuteční 21. března 2023 v 19:30 v Kostele sv. Šimona a Judy.

Zemlinského kvarteto již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Večer bude převážně patřit Antonínu Dvořákovi. Soubor za CD s ranou komorní tvorbou A. Dvořáka získal v roce 2007 prestižní francouzské ocenění Diapason d‘Or.
Z Dvořákových skladeb zazní jako první ne příliš často uváděný písňový cyklus Cypriše, který skladatel původně napsal pro klavír a soprán, později ale sám přepracoval na smyčcový kvartet. „Dvořákovy Cypřiše jsou poměrně unikátní dílo. My jej uvedeme v úpravě Jiřího Gemrota pro smyčcové kvarteto a soprán se sopranistkou Janou Šrejma Kačírkovou. Úpravy někdy vychází z kvartetních Cypřišů a někdy jsou také úplně nové. Myslím si, že je to velmi povedená věc,“ říká k programu violista souboru Petr Holman.

Dále program nabídne Dvořákův Smyčcový kvintet G dur, který tvoří ve Dvořákově komorní tvorbě vzácný solitér. Vznikl roku 1875 pro soutěž vyhlášenou spolkem Umělecká beseda, do které ji skladatel zaslal pod heslem „Svému národu“. Nenese ještě typické znaky Dvořákova rukopisu. „Přizvali jsme si našeho spolužáka, kontrabasistu Michala Nováka, aby si s námi zahrál Dvořákův kvintet, což je mimochodem pro nás dost výjimečná příležitost, protože tento kvintet je poslední komorní dílo Antonína Dvořáka, které jsme dosud ještě nehráli,“ dodává Holman.

Večer doplní také Smyčcový kvartet č. 1 Josefa Suka, který složil roku 1896, jako obohacení repertoáru Českého kvarteta, které spolu se svými spolužáky z pražské konzervatoře založil. „Josef Suk byl Dvořákovým studentem a později i zetěm, proto má uvedení jeho díla v kontextu celkové koncepce večera souvislost. Tento krásný, klasicky romantický smyčcový kvartet hráváme poměrně často. Patří k výběru české hudby, ke kterému se vždy rádi vracíme,“ říká závěrem Holman.
Koncert se uskuteční 21. března 2023 v 19:30 v Kostele sv. Šimona a Judy. Vstupenky jsou k dispozici na www.fok.cz.

15.3.2023 14:03:21 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

WILD! 2023

Články v rubrice - Koncerty

FOK představí romantický program pod vedením Darrella Anga

Darrell Anga

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede koncerty s díly francouzských skladatelů pod taktovkou Darrella Ang ...celý článekČasopis 23 - sekce

HUDBA

Koncert turbošansonové kapely Poletíme?

Poletíme?

Poletíme?
Spontánní a osobitý koncert brněnské turbošansonové kapely k příležitosti jejich patnáctého výroč celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Saul Steinberg: Mezi linií a textem

Saul Steinberg 1914

Saul Steinberg (1914⁠–⁠1999), americký kreslíř s rumunskými kořeny, byl člověk se širokým ku celý článek

další články...