zvláštní poděkování
Quantcom.cz

MikuLOVE 2024 spojí avantgardní legendy

Plastic Dogs

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Dvacátý (plus čtvrtý) ročník hudebního festivalu MikuLOVE, který proběhne 30. a 31. srpna v areálu letního kina v Mikulově, nabídne svým návštěvníkům unikátní hudební zážitek. Na jednom pódiu se při společném koncertu setkají Už jsme doma a zpěvák Renaldo (Brian Poole) z anglické avantgardní legendy Renaldo and the Loaf, která nahrála několik alb se skupinou The Residents. Punc výjimečnosti je podtržen tím, že tato kapela téměř nikdy nevystoupila živě a vidět tedy jejich zpěváka na festivalovém pódiu je naprostý unikát. Na koncertě zazní vzájemné aranže písní obou kapel. Na festivalu MikuLOVE, který navazuje dramaturgií a podtitulem Festival nepopulární hudby na dvacetiletou tradici přehlídky Eurotrialog pořádanou hudebníkem, promotérem, fotografem a dobrou duší alternativní hudby Romkem Hanzlíkem, zahraje během dvou dnů celkem dvacet kapel a hudebníků, například Vltava, Karel Plíhal, Helmutova stříkačka, Zuby nehty, První hoře, Povodí Ohře, Terrible 2s, Krajina Ró a mnoho dalších. Festival také již tradičně představí kapelu z Japonska - tentokrát Plastic Dogs, avantgardní formaci saxofonistky Ono Ryoko. Koncerty doplní výstavy nebo program pro děti.

Anglická avantgardní dvojice Renaldo and the Loaf působí na hudební scéně již od 70. let minulého století a velmi úzce spolupracovala s anonymní americkou skupinou The Residents. Už jsme doma s touto kapelou spolupracovala o dvě desítky let později na jejich představení Freak Show a také později na albu Moravian Meeting. „Právě způsob spolupráce na Moravian Meeting se stal impulzem pro spolupráci mezi Už jsme doma a Renaldo and the Loaf. Tato kapela téměř nikdy nevystoupila živě a vidět tedy jejich zpěváka na festivalovém pódiu je naprostý unikát,” vysvětluje vznik společného projektu frontman Už jsme doma a zároveň dramaturg MikuLOVE Miroslav Wanek.
Jak bude společný koncert vypadat? „Už jsme doma přetavili některé písně Renaldo and the Loaf do své aranže a Renaldo si je spolu s námi zazpívá. A naopak některý materiál naší kapely zazní v podobě jakoby to hráli Renaldo and the Loaf. Obě tyto transkripce budou skutečnou výzvou, protože tyto kapely mají velmi odlišný zvuk, instrumentaci i způsob aranžování. Ale stejně jako tomu bylo s The Residents, pojítkem je podobný duch, humor a originalita,” popisuje Wanek.

Renaldo and The Loaf nahráli několik oficiálních „studiových” alb včetně Title in Limbo s The Residents. Nedávno byli zařazení na webovou stránku nazvanou Nejdivnější kapely světa a magazín Mojo zařadil jejich nahrávku mezi 50 nejdivnějších desek všech dob. V 80. letech se dvojice rozpadla, v roce 2006 se opět dala dohromady a v roce 2016 vydala po dlouhých dvaceti devíti letech své první album nazvané Gurdy Hurding. V roce 2022 byl natočen film Renaldo and the Loaf - 23rd Century Giants, který podrobně mapuje historii kapely.
„Po Green Milk from Planet Orange, UZU a Ruins Alone v minulých letech máme letos z Japonska další skvělou kapelu Plastic Dogs. Pomalu se nám tak vytváří příjemná tradice,” zdůrazňuje Miroslav Wanek. Saxofonistku Ono Ryoko mohlo české publikum již několikrát vidět v duu Sax Ruins, kde hrála s bubeníkem Yoshidou Tatsuyou, který loni hrál na MikuLOVE svůj sólový program. „Samotný fakt, že spolupracuje s Tatsuyou je potvrzením, že se jedná o špičku japonské avantgardy,” doplňuje Wanek.

K dalším nově potvrzeným jménům festivalu MikuLOVE patří Vltava, Karel Plíhal, Helmutova stříkačka, Zuby nehty, První hoře, Povodí Ohře, Oswaldovi a Krajina Ró. Celkově zahraje celkem dvacet kapel a hudebníků.
Dějištěm festivalu se již počtvrté stane nově zrekonstruovaný amfiteátr letního kina v Mikulově, přilehlý park a další místa v tomto historickém jihomoravském městě. Návštěvníkům bude k dispozici stanové městečko a veškerý festivalový servis včetně bohatého občerstvení. Areál amfiteátru je bezbariérový.

O dramaturgii festivalu MikuLOVE se stará dlouholetý přítel a kolega Romka Hanzlíka z kapel FPB a Už jsme doma Miroslav Wanek. Pořadatelství převzali po domluvě s Romkovou životní partnerkou Ladou Kuruczovou jeho přátelé a kolegové Petr Pošvic a Radim Svatoň. Festival dává prostor nekomerční - nemainstreamové hudbě, umělcům ´okrajových´ žánrů, není pouze o zvučných jménech, ale i o mladých talentech. Ve svém názvu má zvýrazněno slovo LOVE (láska) a nejde jen o slovní hříčku - jde o symbolické vyjádření ducha celého festivalu, který je o lásce k hudbě, ale i o lásce mezi lidmi, o toleranci, hledačství, o respektu k ostatním a hlavně o fantazii bez limitů, o nekonečném objevování.

Dvoudenní vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut. Ceny: 1 490 Kč – pouze do 31. 5. 2024, 1 590 Kč – pouze do 31. 7. 2024, 1 690 Kč – základní cena. Děti do 15 let věku v doprovodu rodičů zdarma. Vstupenky v akci 6+1 zdarma nebo 10+2 zdarma jsou pro skupiny k dispozici u pořadatele na klub@livermusic.cz.

3.6.2024 17:06:46 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Brecker a Rozhlasový Big Band Gustava Broma oslaví 100 let…

Randy Brecker

Již tak nabitý program podzimní části festivalu JazzFestBrno posiluje další výjimečný koncert: 29. září v Sono ...celý článek


Benátská! s Impulsem slaví 30 let

Suzi Quatro

Scooter, Suzi Quatro & Slade Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S. Poslední červenco ...celý článekČasopis 28 - sekce

DIVADLO

Divadlo Viola připravuje adaptaci povídky

Zkouška hry (Foto: Václav Rychlík)

V pražské Viole ještě před koncem aktuální divadelní sezony začalo zkoušení novinky s názvem Zločin lorda Artu celý článek

další články...