zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 24. týden

Karel Zich

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Výroční ceny OSA 2023
Přímý přenos vyhlášení cen, které od roku 2006 udílí Ochranný svaz autorský. Účinkují: O. Havelka, D. Bárta, Kato a další, večerem provázejí P. Prokop a O. Cihlář. Režie V. Bělohradský. Výroční ceny OSA udílí Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním pravidelně od roku 2006. Letos budou rozdána ocenění v kategoriích nejúspěšnější skladatel a textař populární hudby, nejúspěšnější skladatel vážné hudby, nejúspěšnější nakladatel, nejúspěšnější mladý autor populární hudby, nejúspěšnější mladý autor vážné hudby, nejúspěšnější autor v zahraničí, nejúspěšnější streamovaný autor, a dále ve čtyřech zvláštních kategoriích zlatá cena OSA, zlatý fond OSA – autor, zlatý fond OSA – skladba, cena za propagaci a šíření české hudby, populární skladba roku a vážná skladba roku. Tématem bohatého hudebního programu večera, kterým provedou moderátoři Petr Prokop a Ondřej Cihlář, je český a moravský folklór jako zdroj inspirace pro současnou hudební tvorbu a hledání jeho stop v populární hudbě. Za doprovodu Horňácké muziky Petra Mičky a kapely Lesní Zvěř, jednotlivě vystoupí sólisté Ondřej Havelka, Dan Bárta, Kato, Gabriela Eibenová, Kamila Tomšejová a další, se svou interpretací lidových písní v nových crossoverových aranžmá.
Vysílání: 10.6., 20.15 hod., ČT art

Bohemia JazzFest 2022 (2/2)
Ohlédnutí za 17. ročníkem jazzového festivalu, který představuje domácí i světové hudebníky v českých městech. Ohlédnutí za 17. ročníkem festivalu, který tradičně přiváží světové i domácí jazzové hvězdy pro nadšené posluchače do českých měst. Série koncertů postupně zamířila do Prahy, Plzně, Liberce, Hluboké nad Vltavou, Domažlic a Brna. Mimo českých umělců vystoupili interpreti z Itálie, Polska, Rakouska, Ukrajiny, USA, Španělska, Francie, Německa či Slovenska.
Ve druhé části své hudební umění předvedou Iva Bittová/Antonín Fajt Duo, italský Lorenzo De Finti Quartet, španělský Caminero Trio, francouzský Nota Bene Quintet a slovenská legenda Peter Lipa.
Vysílání: 11.6., 00.05 hod., ČT art

Dobře naladěná kytara
Na uměleckou i životní dráhu populárního zpěváka Karla Zicha, který se narodil před 75 lety, vzpomínají příbuzní, kolegové ze Spirituál kvintetu, L. Filipová, M. Švábová a řada dalších (2006). Režie Z. Gawlik. Dnes máte možnost zhlédnout dokument režiséra Zdeňka Gawlika o zpěvákovi s nezaměnitelným barytonem Karlu Zichovi. Narodil se před 75 lety a před dvaceti lety o prázdninách přišla šokující zpráva z Korsiky o tom, že při potápění Karel zemřel. Na vyhraněného představitele moderního středního proudu, slibného skladatele silných melodických písní, ale především na talentovaného a široce disponovaného zpěváka, jehož občas spoutával nedůsledně volený repertoár, vzpomínají členové rodiny, ale i J. Černý, M. Bukovič, L. Filipová, J. a Z. Tichotovi a další.
Vysílání: 12.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 14.6., ČT art

Josef Gruss: Jen pro ten dnešní den
Jen pro ten dnešní den, Sám já chodívám rád, Slunečnice… Josef Gruss, který napsal texty k těmto skladbám, měl rozporuplný život. Jaký byl smysl jeho nelehké životní cesty? Scénář T. Sklenářová a L. Rudinská. Režie L. Rudinská. Životopisný dokument vypráví o životě a díle prvorepublikového herce, autora písňových textů a režiséra Josefa Grusse, který tu nejradostnější životní etapu zažil v předválečných letech. V pozdější době prožíval rozpory, spojené s historicko-politickým vývojem naší země. Jeho osobnost nám přiblíží pamětníci, znalci v oboru filmové historie a historie novodobých dějin. Kromě toho nás na zajímavé detaily v jeho díle upozorní i Ondřej Havelka, který je už mnoho let interpretem remaků skladeb R. A. Dvorského s texty Josefa Grusse. Dějinné souvislosti vytvářejí pozadí pro Grussův pozdější rozporuplný osobnostní a umělecký vývoj. Autorka se pokouší pochopit sympatie umělců a intelektuálů té doby směrem ke komunismu a celkové vyznění jeho osobní i umělecké dráhy. V dokumentu hovoří teatroložka Jaroslava Petišková, historik Jan Rychlík, filmový historik Ivan Klimeš, herečka a režisérka Kateřina Macháčková, neteř Josefa Grusse Alena Kožíková a herec Jan Přeučil.
Vysílání: 12.6., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 16.6., ČT art

Ikony Kamila Střihavky
Lenka Dusilová hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie (2023). Režie M. Levek. Výrazná a osobitá zpěvačka Lenka Dusilová si povídá s Kamilem Střihavkou v sále multifunkčního centra MeetFactory. Kapela Sluníčko byla její první, zpívala s ní od patnácti let. Zásadní byla spolupráce s Davidem Kollerem, který způsobil, že začala psát písničky. Zpívala se slavnou kapelou Lucie a ve spolupráci s Davidem Kollerem vznikl projekt Pusa. Byla v branži nezkušená a bylo to pro ni těžké. Měla našlápnuto k mainstreamu, ale sama říká, že si potřebovala najít svou cestu a spřízněné muzikanty. Tak vznikla Baromantika. Poslední deska Řeka reflektuje i její rodinnou historii. Lenka Dusilová Band se skladbou Insomnia zazní koncertně na rozloučenou.
Vysílání: 14.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 15.6., ČT art., 18.6., ČT art

Jeden tón je tvůj
Koncert Karla Zicha, od jehož narození nedávno uplynulo 75 let (1985). Spoluúčinkuje skupina Flop a J. Zelenková. Scénář M. Bukovič. Kamera K. Holub. Režie J. Němcová. Zpěvák, kytarista a hudební skladatel Karel Zich, který se narodil 10. června 1949 v Praze, byl často nazýván „český Elvis Presley“. Pocházel z hudební rodiny (jeho dědeček byl operní skladatel Otakar Zich), studoval kompozici na Státní konzervatoři v Praze a na Karlově univerzitě obory estetiky a sociologie, kde také získal titul doktora filosofie. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století byl členem Spirituál kvintetu. V roce 1974 začala jeho sólová kariéra, v té době vydal svoji první LP desku. Zpíval převážně vlastní písně, nevyhýbal se však spolupráci s renomovanými autory (B. Ondráček, P. Janda, K. Svoboda), do svého repertoáru zařazoval i převzaté písně: Alenka v říši divů, Mosty, repertoár Elvise Presleyho atd. V polovině 70. let zažil největší skok v anketě Zlatý slavík ze 112. na 4. místo. V roce 1979 založil doprovodnou skupinu Flop, natočil na 50 singlů a 15 alb. Spolupracoval s Lenkou Filipovou (album Mosty), mezi unikátní desky patří album z konce 80. let s legendární americkou královnou rock’n’rollu Wandou Jacksonovou, jež v padesátých letech minulého století vystupovala i po boku Elvise Presleyho. Karel Zich složil i hudbu k několika filmům a je autorem skladby pro fontánu v Mariánských Lázních, kde byl rovněž členem české Chopinovy společnosti. V posledních letech vystupoval jak sám se svou kytarou a svým samostatným recitálem, tak se svou skupinou a v neposlední řadě od roku 1992 opět se Spirituál kvintetem.
Karel Zich zemřel na dovolené, když při potápění na Korsice utrpěl v červenci 2004 ve věku 55 let infarkt myokardu.
Během koncertu, který zpěvák sám uvádí, uslyšíte výběr jeho největších hitů Alenka v říši divů, Máš chuť majoránky, Duplikát, Kola pop music se točí dál, Jeden tón je tvůj, Já ti zpívám, Takový nejsi (spolu s J. Zelenkovou), Žárlím na tvůj stín, Milion let a další.
Vysílání: 14.6., 20.40 hod., ČT art

Kombo: Xavier Baumaxa
Osobitý folk se sarkastickými texty v podání jednoho z nejvýraznějších domácích písničkářů nového tisíciletí, mosteckého rodáka Xaviera Baumaxy, tentokrát z libereckého klubu Bunkr (2018). Účinkují: X. Baumaxa, O. Klempíř, T. Sanetrník a další. Kamera Z. Kunc. Režie Š. Šafránek. V dalším vydání pravidelného hudebního pořadu kombinujícího záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí českých kapel a interpretů, ale také žánrů, které reprezentují na domácí hudební scéně, nahlédneme do emotivní duše svérázného muzikanta Xaviera Baumaxy. Ten je jedním z nejvýraznějších domácích písničkářů nového tisíciletí. Po působení v několika lokálních skupinách se vydal na sólovou dráhu, pro kterou je příznačný obrovský skladatelský a muzikantský talent, ale taky textařský sarkasmus, někdy hraničící s cynismem, z nějž občas Xavier přepne do až překvapující něhy a citu. V roce 2017 Baumaxa vydal album Idueto, na něž navázal koncertním turné. A jednou z jeho zastávek byl i liberecký klub Bunkr, kde jsme jej navštívili...
Vysílání: 14.6., 21.30 hod., ČT art

Příběhy rockových písní: Judas Priest
Kariéra a největší hity jedné z nevlivnějších heavymetalových kapel historie. Americký hudební cyklus. Když v roce 1969 v Birminghamu začínala kapela Judas Priest přidala se k nové hudební vlně, kterou představovaly například Black Sabbath nebo Led Zeppelin. Na rozdíl od nich cesta Judas Priest k většímu úspěchu byla trochu delší. Zlom přišel v roce 1980 s deskou „British Steel“, která obsahovala i hit „Breaking the Law“. Ten se dnes řadí mezi heavymetalovou klasiku. O dva roky později se kapela dokázala prosadit i v Americe, a to díky skladbě „You've Got Another Thing Comin'“. V rámci své tvorby se ale Judas Priest dokázali vydat i za hranice svého žánru. Přesto se kontroverzní „Turbo Lover“ dnes řadí mezi nejoblíbenější skladby skupiny. Detaily k historii kapely i jednotlivých písní prozradí členové kapely Ian Hill a Rob Halford.
Vysílání: 14.6., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 18.6., ČT art., 20.6., ČT art

3.6.2024 10:06:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Miki Ryvola portrét

Miki Ryvola

Miki Ryvola
Portrét populárního trampského písničkáře, zpěváka a kytaristy z dokumentárního cyklu Uprostřed ...celý článek


Hudební tipy 58. týden

Tři vstupenky na 26.

Tři vstupenky na 26.
Yves Montand, hvězda francouzského šansonu a jeho cesta ke slávě. Francouzský hudební ...celý článek


Karel Gott – 85 let

Karel Gott

Karel Gott ve Slaném
Při příležitosti brzkého 85. výročí Karla Gotta zazní v hudebně zábavném pořadu jeho s ...celý článek


Hudební tipy 29. týden

Beatles, indické dobrodružství

Televizní písničky a songy Karla Gotta
Připomeňme si ikonického interpreta nejslavnějšími hity v čase jeho ...celý článekČasopis 28 - sekce