Hudební tipy ČT na 25. týden
autor: Z webu
zvětšit obrázekNa moll... (Vysílání: 18.06., 00.05 hod., ČT1)
V červnovém vydání magazínu Na moll křížem krážem jste zváni na výlet do severního pohraničí naší republiky. Petr Linhart, kapelník skupiny Majerovky Brzdové tabulky a autor úspěšného sólového alba Sudéta (mj. nominace na cenu Anděl) zasadil děj některých svých písňových příběhů do Jizerských hor a právě tam jej zastihly kamery štábu pod vedením režisérky Radky Lokajové. Další lokalita v severních Čechách, kterou v pořadu navštívíte, Dolní Řasnice na Frýdlantsku, je spojena se jménem Romana Pirocha, kapelníka folkové skupiny Vltavín (mj. držitel Porty) a ředitele zdejší základní školy. Na moll i tentokrát představí jeden zajímavý hudební nástroj - rezofonickou kytaru, používanou od první poloviny minulého století v mississippském blues. O kytaře s kovovým rezonátorem, kterou zkonstruovali ve Spojených státech slovenští rodáci bratři Dopierové, bude hovořit slovenský bluesman Ľuboš Beňa. A ani tentokrát nebude v hudebním magazínu chybět záznam z koncertu. V dubnu přijela do Prahy bluegrassová skupina Krüger Brothers, kterou tvoří Švýcaři usazení v USA. Předkapelu jim dělal Monogram, česká špička tohoto žánru.
Tori Amos: Live at Madison Square Garden (Vysílání: 20.06., 13.55 hod., ČT2)
V červnu 2007 zazářila v pražském Paláci kultury. Zde ale jde o záznam z 23. 1. 1997 z New Yorku. Pozoruhodná písničkářka ze Severní Karolíny (1963), jejíž první singl vyšel už v roce 1981. Přestože je řazena mezi Kate Bush a Joni Mitchell, byl její punkem nabitý albový debut bližší například Pat Benatar. Potom se však firma Capitol rozhodla prosadit zpěvačku nejprve ve Velké Británii. Album „Little Earthquakes“ (1991) potvrdilo správnost tohoto rozhodnutí. Podobně dobře jsou přijaty i další desky. Například album „Under The Pink“ (1994) dosáhlo vrcholu amerického žebříčku. Americká písničkářka Tori Amos dávno potvrdila svůj status umělkyně. I její videoklipy jsou mnohem víc než jen pouhé obrázky k písničkám. Dokonale reflektují svérázné názory a divokou povahu autorky. Kolekci videoklipů Fade To Red, posbíraných od prvního alba Little Earthquakes (1992) po zatím poslední The Beekeeper (2005), patří spíše k videoartu než do showbyznysu. Stačí sledovat využití obrazových symbolů, často církevních (Tori proslula „rouhačským“ vystřelováním si z církevních dogmat) a musíte užasnout nad tím, jaké spektrum pocitů a myšlenek dokáže vyjádřit pár filmových okýnek ve spojení s hudbou. Společným znakem Toriných "klipů" jsou groteskní paradoxy. S oblibou popírá základní pravidla estetiky pop music.
Mezi proudy Crescendo (Vysílání: 20.06., 19.00 hod., ČT2)
Mimořádný hudební zážitek vám nabídne repríza pořadu Crescendo, vysílaného v cyklu Mezi proudy. Pavel Fajt tehdy - v roce 2001 - pozval do svého pořadu tři první dámy naší hudební scény - Dagmar Andrtovou-Voňkovou, Idu Kelarovou a také Zuzanu Navarovou, jejíž vystoupení je dnes mnohonásobně cenným zážitkem.
Elvis Presley (Vysílání: 20.06., 01.15 hod., ČT2)
Elvis Aaron Presley (8. 1. 1935 - 16. 8. 1977) už během svého života se stal americkou legendou. Přitom nikdo z jeho rodiny neměl muzikantské buňky. Elvis se učil poslechem rádia. Brzy si oblíbil gospel, blues, spirituály, rhythm and blues, ale zajímal ho také žánr country. Uvedl se "podmanivým hlasem bělocha, který zpíval jako černoch". Natočil celkem třicet převážně slabých filmů a více než čtyři sta dodnes působivých hitů. Nakonec se stal ve světě rocku a popu světovou jedničkou. Později jeho autoritu uznali i Beatles, Rolling Stones, Bob Dylan a další. Měl vzrušující hlas a jeho vliv na generace zpěváků i stoupenců rock´n´rollu trvá dál.
POP ART (Vysílání: 21.06., 14.05 hod., ČT2)
Pavel Jakub Ryba /nar. 1961 v Kutné Hoře/ patří rozhodně mezi nejlepší české baskytaristy ve středoevropském měřítku. Prestižní americký jazzový časopis Jazz Rewiew v recenzi na jeho album Yes, Yes, No, No nešetřil chválou: "Není úžasné, že hudba překračuje jakékoli hranice? Rodným jazykem Pavla J. Ryby je českoslovenština, ale jeho vyjadřování prostřednictvím bezpražcové kytary je srozumitelné v jakémkoli jazyce. Je skvělým umělcem, jednou z čelných osobností českého jazzu. Pavel J. Ryba je hvězda. Má nesmírnou energii a široký záběr, v němž je místo jak pro jazz, tak pro klasickou hudbu, pop a rock." Své zkušenosti sbíral v mnoha souborech. Prvním byl Jazz Q Martina Kratochvíla, po němž Rybu pro své Combo FH angažoval Daniel Fikejz, a pak v Rybově hudebním životopise následovaly formace Jazz Fragment, Dobrý večer Quintet nebo Jakub Venzel (s níž na pantonském albu Jazz Magma v šestaosmdesátém taky absolvoval svůj gramofonový debut). V roce 1995 pak založil vlastní sestavu Mind The Step (odtud také zkratka nynějšího M. T. S.), v jejímž čele pro Bonton natočil stejnojmenný kompakt. Přes Plesk! Jany Koubkové, který s ní spoluzakládal, se mu pak otevřela možnost účinkovat i se Zdeňkem "Sarkou" Dvořákem nebo s členy Českého klarinetového kvarteta, z něhož se k němu na snímcích pro "Yes, yes, no, no" připojil Petr Valášek.
Marta Kubišová se narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích. Zpívat začala s taneční kapelou z lázeňského orchestru. Stejně jako Helena Vondráčková se účastnila soutěže Hledáme nové zpěváky. Později účinkovala v pardubickém kabaretu, pro který ji objevil Boban Ondráček. S ním také v roce 1963 odchází do plzeňské Alfy. Zde ji objevili zástupci divadla Rokoko Josef Vobruba a Darek Vostřel a Marta v srpnu 1964 nastoupila v jejich divadle. Jejím prvním velkým hitem byla píseň Loudá se půlměsíc, v originále Losing You, se kterým bodovala v Houpačce. V roce 1966 natáčí film Mučedníci lásky, ve kterém hraje tajemnou dívku. V roce 1966 a 1968 získala Marta své zasloužené a poctivě odhlasované Zlaté slavíky. V roce 1968 bodovala Marta hlavně s písní Modlitba pro Martu. Také v roce 1969 Marta vyhrála Zlatého slavíka, ale ten jí byl předán pouze za dveřmi redakce Mladého světa. A v roce 1970 byly výsledky ankety na rozkaz shůry pozměněny tak, že Marta skončila až na sedmém místě, ačkoli pro ni přišlo opět nejvíce hlasů. Po příchodu Václava Neckáře a Bobana Ondráčka z Alfy se v Rokoku vytvořil základ pro budoucí Golden Kids.To vše ukončil srpen 68. V roce 1989 se ale vše změnilo. 21. listopadu 1989 na zcela zaplněném Václavském náměstí zpívá Marta Kubišová Modlitbu pro Martu a hymnu. 3. prosince se koná Koncert pro všechny slušný lidi, kde Marta účinkuje s bratry Ebenovými. Začala nová kariéra, která vyvrcholila jejím koncertem ve Vinohradském divadle.
Věra Bílá a Kale vystoupili v rámci festivalu Otevřená náruč na prknech pražského Stavovského divadla. Je to bezesporu nejúspěšnější česká etno-popová skupina v zahraničí, která vystupovala již ve 24 zemích na světově nejprestižnějších pódiích. Její koncerty jsou popsány jako "nejlepší živá vystoupení na této planetě". A Věra Bílá je nazývána romskou Ellou Fitzgerald. Pochází z muzikantské rodiny Giňů a zpěvu se věnuje, kam jí paměť sahá. Podle její přezdívky "Kal"i" (rom. Černá) se později pojmenovala i kapela, která ji doprovází (Kale znamená Černí). Je na té nejlepší cestě stát se ceněným exportním artiklem naší hudební scény. Během tří let získala ve světě vysoký kredit: vystupovala na řadě exkluzivních festivalů a prestižní francouzskou přehlídku Les Printemps de Bourges dokonce zahajovala společně s Cesariou Evorou.
VEČER NA TÉMA... Léto plné festivalů - Barvy Ostravy (Vysílání: 21.06., 20.00 hod., ČT2)
První část Večeru na téma...Léto plné festivalů nazvanou "Barvy Ostravy" vyplní devítiminutové povídání zakladatelky festivalu Colours of Ostrava Zlaty Holušové o historii i budoucnosti festivalu. Dále nabídneme dokumentární film zachycující průběh loňského ročníku tohoto známého a jednoho z nejpestřejších festivalů v ČR. Po něm přijdou na řadu nejstarší, největší, nejmladší a nejuznávanější festivaly očima svých promotérů jako Trutnov Open Air, Rock for People, Planet Festival. Závěrem uvedeme dokument Pohoda 007 - poetický hudební dokument zachycující neopakovatelnou atmosféru jednoho z největších festivalů ve střední Evropě.
John Scofield Trio (Vysílání: 21.06., 00.00 hod., ČT2)
Přední americký jazzový kytarista ovládá dokonale elektrický i akustický nástroj. Začínal souljazzem, pak doprovázel Gerryho Mulligana, Cheta Bakera a stal se členem elektrické skupiny Milese Davise. Pro jeho originální styl je charakteristické, že v gradaci sól vynechává ´středové´ tóny akordů; jako by muzikálně "drhnul rezavé trubky". Improvizátor a skladatel s bezbřehou invencí a znamenitými spoluhráči. Zde to jsou: tenorsaxofonista Joe Lovano, kontrabasista Dennis Irwin a Bill Stewart na bicí nástroje.
Časopis 44 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Jana Koubková výročí
Intimní portrét Jany K.
Legendární jazzová zpěvačka Jana Koubková oslaví za dva dny osmdesáté narozeniny. D ...celý článek
Hudební tipy 44. týden
Doupě Divokýho Billa
Populární folkrocková skupina v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. R ...celý článek
Lake Malawi na Metronome Prague
Lake Malawi živě na Metronome Prague
Energická kapela Lake Malawi pod vedením charismatického zpěváka Alber ...celý článek
Zuzana Stirská a Gospel Time
Zuzana Stirská a Gospel Time
Koncert české zpěvačky a herečky, která nedávno oslavila 70. narozeniny (2003) ...celý článek
Hudební tipy 45. týden
Queen: Rock The World
Pozadí vzniku kultovního alba News of the World, které přineslo zásadní hity We Will ...celý článek
Časopis 44 - sekce
DIVADLO
Divadelní tipy 44. týden
Komici na jedničku - Luděk Sobota
Pozvání Petra Nárožného do Muzea komiků tentokrát přijal skvělý herec a k celý článek
OPERA/ TANEC
Vraťme hudbu dětem v Jeseníku!
Základní umělecká škola Jeseník v loňském roce oslavila již 75 let. Za tuto dobu poskytla umělecké vzdělání de celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Velikáni filmu... Ewan McGregor
Mělký hrob
Mezi přáteli se na nějakou tu mrtvolu nehledí. Cenami ověnčený režijní debut Dannyho Boylea, kte celý článek