zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dvořák – Glazunov – Gershwin

Dvořák – Glazunov – Gershwin

autor: archiv   

zvětšit obrázek

S trochou nadsázky lze tuto kombinaci zdánlivě oddělených hudebních světů pojmout jako srovnání odrazů slovanské muzikality v různých koutech světa. Dvořákova 3. symfonie přímo oplývá „slovanskou“ zpěvností i patosem. Glazunov se v saxofonovém koncertu nechal inspirovat hrou amerického saxofonisty Sigurda Raschèra, ale stylově zůstal ve světě romantického koncertu, aniž se nechal ovlivnit jazzem dobývajícím americký kontinent. George Gershwin, skladatel slovanskému světu zdánlivě nejvzdálenější, pocházel z rodiny ruských emigrantů a krom toho se nutně musel vypořádat s odkazem Antonína Dvořáka, jehož pedagogické působení v USA výrazně ovlivnilo nejednu skladatelskou generaci. Dvořákova Symfonie č. 3 v neopakovatelné nahrávce Václava Smetáčka poprvé na CD.

Společným jmenovatelem těchto nahrávek je však ještě osobnost Václava Smetáčka, kterému Pražští symfonikové vděčí za zvuk jména orchestru ve světě. Smetáčkovu neopakovatelnou nahrávku Dvořákovy třetí symfonie na CD skvělými výkony doplňují klavírista Jan Panenka a jazzman, dirigent a skladatel Karel Krautgartner.

SU 3968-2
Václav Smetáček / Dvořák, Glazunov, Gershwin; Antonín Dvořák – Symfonie č. 3 Es dur, op. 10 (1873); Alexandr Glazunov – Koncert pro saxofon a smyčcový orchestr Es dur (1934); George Gershwin – Rhapsody in Blue (1924); Karel Krautgartner – saxofon, Jan Panenka – klavír, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, dirigent Václav Smetáček

25.1.2009 19:01:47 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Janáček Brno 2024

Časopis 44 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 44. týden

Balada o pilotovi

Balada o pilotovi
Příběh muže, který v bojových letounech královského letectva přežil válečné krutosti a s celý článek

další články...