zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Průběžný festival jiné hudby STIMUL

Legenda laptopové elektroniky Christian Fennesz

autor: Z webu   

U příležitosti pětadvacátého výročí založení prestižního britského labelu Touch (Pan Sonic, Biosphere, Ryoji Ikeda, Jóhann Jóhannsson, Phill Niblock a další) vystoupí v rámci slavnostního zakončení festivalu STIMUL dvě hlavní jména tohoto vydavatelství: kytarista a živoucí legenda laptopové elektroniky Christian Fennesz a průkopník gramofonové manipulace a elektroniky Philip Jeck. Toto jedinečné vystoupení dvou ikon elektronické hudby představí i společný set, na němž předvedou své pojetí aktuálního zvuku elektronické hudby.

Rakouský kytarista, intermediální umělec a laptopový král Christian Fennesz je jedním z nejznámějších a nejvlivnějších průkopníků současné experimentální elektronické hudby, minimal techna a abstraktního ambientu. Fennesz používá kytaru v kombinaci s laptopem k tvorbě vibrující masy elektronických zvuků, plných silného emocionálního náboje. Kromě elektroakustických experimentů se Fennesz proslavil jako důležitý průkopník práce s tzv. glitches, což je odpadový zvukový materiál, který v sobě koncentruje nejrůznější zvukové poruchy – šumy, skřípot, písknutí a tyto nehudební zvuky ve své hudbě povyšuje na plnoprávný kompoziční materiál. Christian Fennesz spolupracoval mj. s Ryuichim Sakamotou, Peterem Rehbergem, Jimem O´Rourkem, Davidem Sylvianem a také členem superorchestru Mimeo Keithe Rowea.
Liverpoolský hudebník a konceptuální umělec Philip Jeck je po Christianu Marclayovi nejdůležitějším průkopníkem práce s gramofony. Jeckova hudba bývá řazena mezi experimentální ambient nebo ambientní techno, jeho zvukové experimenty se však ze své podstaty vymykají jakémukoli zařazení do existujících kategorií.

Součástí večera budou i koncerty tří českých kapel: Mateřídouška (CZ, Muteme) buduje z digitálních zvuků kouzelně podmanivý audiovizuální svět, neobyčejného dívčího zpěvu, roztodivných animací, kostýmů a živé performance. Dost možná nejúchvatnější a nejroztodivnější podívaná a poslouchaná vesmíru.
Kora et le Mechanix (CZ) je dvoučlenný projekt Michala Kořána a Filipa Homoly experimentující na poli abstraktní elektroniky a ambientu. Poprvé se představil v roce 2004 na kompilaci vydavatelství Mufonic. Na koncertě proběhne slavnostní KŘEST jejich nového alba Excursin.
Bird Build Nests Underground (CZ) je dvojice paraDJů, kteří chtějí otáčením preparovaných vinylových desek přiblížit „hudbu pod hudbou“ – do nového kontextu zasazené krátké útržky zvuků, které díky zvýraznění repeticí a vrstvení získávají zcela odlišnou kvalitu i roli ve výsledném tvaru. Vznikají písně plné nostalgického praskání a ozvěn důvěrně známých žánrů.

10.4.2006 00:04:46 DePe | rubrika - Festivaly

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

Festival Praha žije hudbou opět zaplní ulice

Praha žije hudbou 2023

Veřejná prostranství hlavního města opět po roce rozezní a roztančí festival Praha žije hudbou. Na více než dv ...celý článek


Folkové prázdniny lákají na radikální úpravu polky

Valeria Castro z Kanárských ostrovů

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou... to je každý rok osm dní na přelomu července a srpna naplněných pečl ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Vídeňští filharmonici vzdají hold Bedřichu Smetanovi

Koncert v parku zámku Schönbrunn (Foto: Niklas Schnaubelt)

V pátek 7. června zvou Vídeňští filharmonici na 21. ročník svého tradičního Letního nočního koncertu v kulisác celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s celý článek

další články...