Hudební tipy 8. týden
autor: Česká televize
zvětšit obrázekLegenda Zdeněk Borovec
Slavnostní večer k nedožitým 90. narozeninám legendárního českého textaře z pražského Divadla Broadway. Účinkují: H. Vondráčková, L. Machálková, H. Janků, J. Korn, D. Hůlka, M. David, B. Matuš, 4 Tenoři a další. Doprovází skupina Charlie Band a Sbor J. Březíka. Moderuje A. Háma. Režie M. Čech (Premiéra). Tři pěvecké generace přály 7. ledna 2022 v pražském Divadle Broadway symbolicky textaři Zdeňku Borovcovi k jeho nedožitým 90. narozeninám. Z pódia zněl hit za hitem. Není divu, Borovec napsal na dva tisíce písňových textů a mnohé z nich zůstávají díky jeho řemeslné poetičnosti nesmrtelné. Zdeněk Borovec zemřel v roce 2001 ve věku 69 let. Za své texty získal mimo jiné dvě zlaté Bratislavské lyry. Byl také úspěšným muzikálovým libretistou. Otextoval Bídníky, Monte Crista či Draculu.
Vysílání: 26.2., 21.20 hod., ČT1
Lucie Tour 90
Portrét rockové skupiny uvádíme u příležitosti nadcházejících 55. narozenin českého rockového zpěváka, skladatele a kytaristy Roberta Kodyma (1990). Připravili M. Benc a D. Ondříček. Po listopadu 1989 se kapela plně profesionalizovala a propadla hektickému životu: prakticky neustále byla na cestách nebo ve studiu. Téhož roku vyšla ve stotisícovém nákladu její první, eponymní deska, tedy hudební album pojmenované názvem této skupiny. Film Davida Ondříčka a Martina Bence zachycuje atmosféru historicky prvního turné kapely Lucie. Portrét skupiny během jejího turné po Československu zobrazuje podobu koncertů ve Slezsku, na Slovensku, na jižní Moravě i v Čechách. Mozaika záběrů z koncertů je střídána výpověďmi a názory, vyjadřuje osobní pocity členů kapely. Hity Oheň, Šrouby do hlavy, Dotknu se ohně a další zpívají bubeník David Koller a kytarista Robert Kodym, který 20. února oslavil 55 let.
Vysílání: 22.2., 22.50 hod., ČT art
Bigbít (22/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. V. Mišík a Etc, městské blues a Hanspaulka, Bluesberry, I. Hlas, R. Tesařík, O. Hejma a další (1998). Režie V. Křístek. 22. díl cyklu se soustřeďuje na dění v Praze 70. let a zachycuje místa setkávání, hospůdky a hudební líhně. Například Špejchar – legendární restaurace na Letné, kam chodil V. Mišík a mnozí jiní. Mišíkova nová skupina Etc znamenala fúzi jazzu a rocku, vliv měl i folk, důležitý byl výběr textařů – básníků. Muzikanti nás provedou od vzniku přes vývoj kapely až po zákaz. Dalším ikonickým místem byla pražská čtvrť Hanspaulka a Houtyš, hospůdka, kde jamovali nejen místní muzikanti, I. Hlas, kapely Navi Papaya, Žízeň a další. Kdo objevil na Hanspaulce blues? Projížďka čtvrtí s komentářem R. Tesaříka, P. Introvič a Bluesberry, O. Hejma a jeho začátky s bigbítem a Yo Yo band. A řada nesmrtelných hitů – Variace na renesanční téma, Proč ta růže uvadá, Stříhali dohola malého chlapečka, Miláčku, vrať se, Bláznova ukolébavka, Dobrejtro, blues i Malagelo.
Vysílání: 23.2., 22.05 hod., ČT art
Kde jsi, Joao Gilberto? (2/2)
Pátrání po legendě bossa novy. Německý hudební dokument. Zpívající kytarista Joao Gilberto, rodák z brazilské Bahie, dožil se v roce 2019 osmaosmdesáti let. Počátkem padesátých let minulého století založil fenomén popové samby, kterou počátkem šedesátých let s kolegou Tomem Jobimem vybrousil na bossa novu, hudbu se sugestivním off-beatem, s rytmickými akcenty na liché doby. Se svým šeptaným vokálem byl velkým stylistou, kromě svých písní Bim Bom, Acapulco, Um Abraco no Bonfá nebo Undiú, objevně interpretoval skladby brazilských kolegů Toma Jobima, Djavana, Gilberto Gila, Viniciuese De Moraese a dalších.
Vysílání: 24.2., 00.15 hod., ČT art
Opakování: 28.2., ČT art
Ikony Kamila Střihavky (8/10)
Michal Pavlíček hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek (Premiéra). Cyklus představí osobnosti všech žánrů, od popu, funky, rocku, rock and rollu až po blues či heavy metal. V každém díle rocker Kamil Střihavka představí jednu hudební osobnost, se kterou ho pojí přátelství a společné hudební zážitky. Současná doba, která změnila celý svět a zejména kulturní scénu, přinesla čas na bilancování a také otázky a co bude dál. Pořad Hudební ikony Kamila Střihavky nás v úvodní pasáži v sestřihu archivních materiálů seznámí s milníky hudební osobnosti a následně nabídne divákům pohled do zákulisí jejich života. Diváci dostanou možnost navštívit hudební ikony v jejich domácím prostředí, prohlédnout si pracovny, sbírky hudebních nástrojů nebo domácí studia, kde muzikanti tvoří a nahrávají. Díky přátelství s Kamilem Střihavkou dojde často k velice intimní zpovědi a dialogu, který může i skalní fanoušky překvapit. Samozřejmě nebude chybět ani kvalitní hudba a v pořadu vezmeme hudební fanoušky také na koncerty a festivaly, ukážeme zákulisí a atmosféru příprav a zvukových zkoušek před koncerty.
Vysílání: 25.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 26.2., ČT art
Legendy folku a country 8/13
V roce 1981 se přestěhovala Porta do Plzně a v Lochotíně se konaly koncerty pod širým nebem s tisícihlavým publikem. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v bývalém Československu (2000). Scénář a režie J. Vondrák. Porta, o jejíž historii v letech 1981–1989 pojednává osmý díl cyklu, byl český soutěžní hudební festival věnovaný country, folku a trampské písni. Festival se skládal ze soutěžních oblastních kol, z nichž postupovali vítězové do finále. V průběhu několika desetiletí festivalem Porta prošla řada dnes známých hudebních skupin a osobností českého hudebního života. Počátkem osmdesátých let minulého století se Porta opět stěhovala, po období střídání českých a moravských měst přišla éra plzeňská. To už měl festival novou generaci obětavých lidí, kteří jej tvořili nejméně se stejným zaujetím jako jejich otcové. Nicméně, kdesi v zákulisí komunistických výborů bděli pověření soudruzi nad ideovou čistotou. Na plzeňském výstavišti našla Porta dobré zázemí a amfiteátr s kapacitou 2500 diváků (později se ukázalo, že se jich tam vejde 3x tolik) a několika dalšími krytými i otevřenými scénami nabízely úžasné zázemí, na které Porta dlouho čekala. Po několika letech se portovní muzicírování ocitlo tam, kde je mu nejlépe – do přírody, pod širou oblohu.
Vysílání: 27.2., 22.35 hod., ČT art
Časopis 44 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Hudební tipy 44. týden
Doupě Divokýho Billa
Populární folkrocková skupina v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. R ...celý článek
Zuzana Stirská a Gospel Time
Zuzana Stirská a Gospel Time
Koncert české zpěvačky a herečky, která nedávno oslavila 70. narozeniny (2003) ...celý článek
Jana Koubková výročí
Intimní portrét Jany K.
Legendární jazzová zpěvačka Jana Koubková oslaví za dva dny osmdesáté narozeniny. D ...celý článek
Hudební tipy 45. týden
Queen: Rock The World
Pozadí vzniku kultovního alba News of the World, které přineslo zásadní hity We Will ...celý článek
Lake Malawi na Metronome Prague
Lake Malawi živě na Metronome Prague
Energická kapela Lake Malawi pod vedením charismatického zpěváka Alber ...celý článek
Časopis 44 - sekce
DIVADLO
Silný příběh Milena na prknech MdMB
Městské divadlo Mladá Boleslav jako druhou premiéru letošní sezony uvede příběh Milena z pera oceňovaného scen celý článek
OPERA/ TANEC
Alinde Quintet, Adam Plachetka a Biblické písně
Festival Lípa Musica pokračuje v řadě výjimečných hudebních událostí a 24. října 2024 přináší koncert, který n celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Znamenitý debut kultovního režiséra Paola Sorrentina
Přebytečný člověk
Nejsou dvojčata, ale přesto jsou v lecčem totožní – podobně jako zdánlivě rozdílné celý článek