Přelet nad loutkářským hnízdem     Scena.cz
Historie
Tiskové zprávy
Aktuality
OHLASY V TISKU
Kontakty

English
 
2005 - Divadlo DNO získalo cenu Erik  
h Hradec Králové - Cirkus, dojemná groteska v šapitó královéhradeckého spolku DNO, získal v sobotu další cenu - tentokrát putovního Erika. Tu v pražském Divadle Minor na přehlídce Přelet nad loutkářským hnízdem podeváté udělilo předsednictvo českého střediska Mezinárodní loutkářské unie UNIMA.
Je to už druhý Erik pro proslulé divadelníky, v roce 2001 jim cenu přineslo představení Jiřího Jelínka Variace na slavné téma Cyrano.
„Máme z toho velkou radost. Doufáme, že nám cena pomůže, abychom se s Cirkusem mohli vypravit po dalších českých městech a třeba i do zahraničí. Když jsme dostali Erika za Cyrana, všude nás zvali. Cena má tedy i praktický dopad - bude se o nás více vědět,“ říká členka DNA, herečka a muzikantka Bára Švarcová.

Cirkus, kde se miluje i vraždí
„My jsme se to dozvěděli až v sobotu, protože jsme na Přeletu nehráli, a to z technických důvodů. Na cirkusový stan už je venku zima. Jsme moc rádi, člověka vždycky každé ocenění potěší,“ dodává principál DNA Jiří Jelínek. Cirkus, v němž se miluje i vraždí, letos získal také hlavní cenu na Loutkářské Chrudimi a uspěl i na dalších přehlídkách.
„Už máme několik pozvání třeba do Prahy, a pokud to jen trošku půjde, vyrazíme do německého Freiburgu, kam nás pozval kolega René Levínský, který viděl Cirkus v Hradci. Nyní však hrajeme jen zřídka, takže každé představení je pro nás slavnost,“ říká Jelínek, který spolek ještě jako Divadlo Na Okraji založil v roce 2000 s Kamilem Bělohlávkem. Divadelníci s nezaměnitelnou poetikou, výtvarným pojetím, humorem i muzikou získali už v roce 2002 cenu Divadelních novin Událost sezony - Sázka na kvalitu v kategorii alternativní divadlo.
Režisér Vladimír Morávek je přizval do profesionálního Klicperova divadla, kde se objevili v Hoří, má panenko!, v Návštěvě staré dámy i v Goldflamových Pohádkách pro zlobivé. Jelínek v hradeckém divadle také nastudoval svého Parise, který měl stejně jako úspěšné pohádky v červnu derniéru.
I když spolku hrozilo „rozprsknutí po republice“ - oba Jiří, Jelínek a Kniha, jsou v angažmá v brněnské Huse na provázku, část aktérů studuje pražskou DAMU a část zůstala v Hradci -, DNO přesto funguje dál. Nedávno vydalo profilové CD, premiérovalo výtečné dívčí Nepokojíčky a na zimu chystá v hradeckém Centru mladých, které se stalo jeho domovskou scénou, nové představení. „Mělo by se to jmenovat Kino nebo Bio Ilusion, půjde o tři povídky tří režisérů. Ta moje bude reminiscencí na jedno naše prastaré představení,“ říká principál divadla Jelínek.

Cena Erik má podobu loutkáře Kolára
Erik je plastika výtvarníka Jaroslava Doležala, která má podobu ptáčka, jenž nápadně připomíná významného českého loutkáře, režiséra, dramaturga, teoretika a pedagoga Erika Kolára (1906-1976).
Od roku 1999 je cena udělována na základě divácké ankety účastníků Přeletu nad loutkářským hnízdem, do níž se počítají i hlasy členů UNIMA a oslovených odborníků. Putovního Erika získali kromě Královéhradeckých také studenti Katedry alternativního a loutkového divadla pražské Divadelní fakulty, soubor Buchty a loutky, svitavské Céčko, královéhradecké Divadlo Drak, Teátr Víti Marčíka z Hosína, Líšeň z Brna a pražské Divadlo Minor.
Regionální mutace|
Mladá fronta DNES - pardubický kraj
MF Dnes Petr Mareček
 
 
 
© Scena.cz 2002 - běží na redakdčním systému DEPP