Přelet nad loutkářským hnízdem     Divadlo.cz
Historie
Tiskové zprávy
Aktuality
OHLASY V TISKU
Kontakty

English
 
1997 - U loutkářů zvítězila Liška Bystrouška ze Svitav  
Přelet nad loutkářským hnízdem, sedmá přehlídka loutkových divadel, sdružených v české sekci UNIMA, proběhla o uplynulém víkendu na pražské scéně Minor. V tajném hlasování poroty získal Erika - cenu pojmenovanou podle velké osobnosti českého loutkářství Erika Kolára - známý amatérský soubor Céčko ze Svitav ze vlastní verzi Těsnohlídkovy Lišky Bystroušky.
Vedoucí osobností souboru je Karel Šefrna, dramaturg, scenárista, režisér a všechno ostatní, co náleží k loutkáři tělem i duší. Do inscenace mistrně zakomponoval i stránku hudební, která moravskými písněmi v živém podání hereček vytvořila výbornou atmosféru. I tady byli podstatnou složkou vizuálního vjemu živáčkové, ti však dokázali se svými lištičkami, i těmi právě narozenými, zacházet s příkladnou něžností a opravdovostí. A to je podstatou dobrého loutkového divadla, má-li při širokém spektru výtvarné, dramatické a vůbec estetické výchovy probouzet už u nejmenších dětí poezii, fantazii a citlivý vztah k lidem i celé přírodě. I kámen v ruce hercově musí ožít.
Loutková divadla chtějí působit potěšení i divákům dospělým, kteří ocení rafinované podtexty, ironii a složité nápady technické. Nic z toho by však nemělo ztěžovat pocho pak hry těmi nejmenšími bezelstnými diváky. Na odpolední představení Smolíčka Pacholíčka jdou přece rodiče proto, aby udělali radost svým dětem. Při stejnojmenné hře královéhradeckého Draka, divadla zajisté se světovým ohlasem, se však vykulené oči v sedadlech téměř schovaných malých návštěvníků dívaly často bezradně. Utěšující smích sice vzbudil mistrný rej jezinek, hereček v strašidelných maskách, ale když pod Smolíčkem, dobře živeným a urostlým jinochem, zapálily oheň mezi dvěma obrovskými na vrata přibitými netopýry, připadaly si děti nejspíš jako před televizním akčním filmem. Aspoň ta titulní role volala po dobře \"ošetřované\" loutce.
Srdce malých i velkých potěšila vtipná a čistá Brum pohádka aneb Výchova medvědů v Čechách v podání plzeňského divadla Střípek, které založily učitelky mateřských škol. Nová hra jejich režisérky Ivany Faitlové patřila z pohledu dětí k tomu nejlepšímu. A nemohu opomenout ještě aspoň vtipnou hru Ivany Peřinové Vánoce s Kulišákem v podání kultivovaného Naivního divadla z Liberce, které vzniklo z amatérské scény již v roce 1949. Jeho zásluhou máme i loutkářské bienále Mateřinka.
DAGMAR ŠAFAŘÍKOVÁ
PRÁCE, 5. 11. 1997, s. 13
 
 
 
© Scena.cz 2002 - běží na redakdčním systému DEPP