Přelet nad loutkářským hnízdem     Scena.cz
Historie
Tiskové zprávy
Aktuality
OHLASY V TISKU
Kontakty

English
 
1995 - Vlídný Přelet nad loutkářským hnízdem  
Že se pod názvem Přelet nad loutkářským hnízdem skrývá přehlídka nejlepších amatérských a profesionálních loutkářských inscenací českých zemí, kterou pořádá České středisko UNIMA ve spolupráci s ARTAMA, ví už asi všichni, kdo se o loutkové divadlo u nás alespoň trošku zajímají.
Přelet totiž jinde nevídanou konfrontaci všech tří větví loutkového divadla - amatérské, nezávislé profesionální i obcemi podporované statutární - nabídl už po páté. Hojně navštíven diváky z celé republiky a ve stoupající míře i ze zahraničí, odehrál se o uplynulém víkendu v Dejvickém divadle, kde krom výborné Sestry úzkosti hostitelského souboru bylo k vidění osm českých loutkářských inscenací, doplněných hostujícím Faustem Bábkového divadla z Nitry.
Široký žánrový záběr od absurdních Sežraných spisů bechyňských Tatrmanů, přes humornou travestii Bajaji ve zpracování svitavského Hudebního divadla, až po pohádkovou klasiku Tří zlatých vlasů děda Vševěda pražského divadla Kejklíř Bořivoj potvrdil co do počtu i kvality narůstající váhu nezávislých a amatérských loutkářských souborů, které se velkým statutárním divadlům už dávno vyrovnaly a mnohé je předčily. Inscenace jako jsou Bláhové pohádky a cikánské princezny amatérských souborů C ze Svitav a Střípek Plzeň či Mrakavy nezávislého vodňanského Divadla Continuo by totiž byly vítanou ozdobou repertoáru každého našeho statutárního divadla. Svitavské \"Céčko\" - už po dlouhou řadu let jeden z našich nejlepších loutkářských souborů - zpracovalo několik pohádek moderního amerického spisovatele Carla Sandburga vesměs s pomocí spodových loutek do inscenace stojící na dvou stěžejních pilířích: hudbě a výtvarnu. Svými Bláhovými pohádkami tak završuje soubor svou cestu za syntetickým jevištním projevem, v němž se vyvažuje divadelní a lidská stránka při vyjádření dnes tolik aktuálního tématu lidské vlídnosti. Atmosféra inscenace tak přirozeně završila dobrou náladu vydařeného festivalu.

PRÁCE 51, 1995/240, 13. 10./13
 
 
 
© Scena.cz 2002 - běží na redakdčním systému DEPP