Přelet nad loutkářským hnízdem     Divadlo.cz
Historie
Tiskové zprávy
Aktuality
OHLASY V TISKU
Kontakty

English
 
1995 - Alternativní víkend  
Pátý ročník přehlídky \"nejlepších amatérských a profesionálních inscenací v českých zemích\" - Přelet nad loutkářským hnízdem - se uskutečnil minulý víkend v Dejvickém divadle v Praze.
Nevyrovnanost v kvalitě inscenací však vzbuzuje jistou pochybnost, je-li \"Přelet\" opravdu přehlídkou těch nejlepších. Pokoušet se tedy na jejím podkladě určit nějaký společný směr, jímž se současné české loutkové divadlo ubírá, není na místě. Srovnáme-li však inscenace letošní přehlídky s těmi loňskými, jeden obecnější rys zaznamenáme: je jím větší odklon prezentovaných inscenací od klasického typu loutkového divadla. V této souvislosti si položme otázku, má-li ještě smysl setrvávat u přívlastku \"loutkářská\" pro tuto přehlídku. Název alternativní divadlo - který se z nedostatku přesnější terminologie často používá - by byl přiléhavější. \"Přeletu\" totiž jednoznačně dominovala kombinace loutky s hraním \"živého\" herce - přičemž i zde, v této variantě loutkového divadla, loutka začasté nevystupovala jako \"hlavní účinkující\", ale byla odsouvána kamsi sobě druhého plánu.
V Sestře úzkosti, inscenaci Dejvického divadla, loutky nefigurovaly vůbec, stejně jako v kratinké etudě Sežrané spisy spolku Tatrmani ze Sudoměřic. V obou případech byly nahrazeny prací s předmětem, hudbou, pohybem herců.
Je však určitě poctivější takto přiznat (momentální) \"nepotřebnost\" loutky než ji používat jen jako pomůcku pro aktivitu \"živého\" herce - což byl případ inscenace Macbetha Hudebního divadla Svitavy. Loutka byla po většinu času odsouzena do role statické rekvizity a inscenace tak získala prapodivný neorganický tvar.
Při vzpomínce na loni vysoko hodnoceného Bezhlavého rytíře Naivního divadla z Liberce, tradiční iluzívní \"loutkárnu\", si však uvědomíme, že klasické loutkové divadlo zdaleka ještě nevyčerpalo své možnosti. Snad na příští přehlídce ...
Festival Přelet nad loutkářským hnízdem - Dejvické divadlo, Praha 6. - 8. října.
Martin J. Švejda
LN 8, 1995, 240, 13. 10. s. 10
 
 
 
© Scena.cz 2002 - běží na redakdčním systému DEPP