Přelet nad loutkářským hnízdem     Divadlo.cz
Historie
Tiskové zprávy
Aktuality
OHLASY V TISKU
Kontakty

English
 
1991 - Loutkáři se houfovali - Pražský Přelet nad loutkářským hnízdem v Žižkovském divadle  
Loutka je takový malý dřevěný, plyšový nebo hadrový človíček, který, když mu v tom někdo pomůže, umí to, co lidé. I pobavit a přitáhnout do hlediště diváka. A to dneska umí málokdo. Od pátku 4. října až do neděle se to českým loutkářům podařilo na přehlídce nejlepších amatérských a profesionálních inscenací s názvem Přelet nad loutkářským hnízdem v komorním prostředí Žižkovského divadla. A to zde ještě byli nespokojeni, že nějaké to místečko při každém z patnácti představení přece jen zůstalo prázdné. Jak by asi činoherci záviděli...
Loutkářský Přelet nebyl jen přehlídkou, ale i jakýmsi zhodnocením a průřezem všeho toho, co na loutkové scéně u nás vzniká v podmínkách amatérských, profesionálních i v rámci uměleckých agentur pro malého i dospělého diváka. A bylo zajímavé zjišťovat, že ty rozdíly mezi těmi, kteří si s loutkami hrají pro zábavu, a těmi, kteří si \"loutkami vydělávají\", nejsou zas až tak veliké.
Asi nejmladšími účastníky přehlídky byly děti ze ZUŠ v Žamberku, které se představily hrou Za časů ušatých čepic. Bylo to vlastně roztomilé hraní s plyšovým Kubulou a jeho pánem Kubou Kubikulou. Olomoucký soubor divadla FKUFRU si zase v představení Klepy hrál s obyčejným skládaným papírem, a nevěřili byste, co všechno je jeho prostřednictvím možné říct. Amatéři ze svitavského souboru C využili ve svém Hamletovi spojení klasického loutkového divadla s písničkářskými výstupy i malbou na skle. Profesionální loutkovou scénu reprezentovala na Přeletu dvě divadla - tradičně dobré Naivní divadlo Liberec a plzeňské Divadlo dětí ALFA. Jeho představení Milenci z bedny se mohlo pochlubit nejen zajímavými kulisami, ale i krásnými loutkami. Z trochu jiného soudku bylo zase agenturní představení pražského Kejklíře, který si vystačil se svým pláštěm, spoustou kapes a divadelním foyerem. Loutkové divadlo může mít prostě spoustu podob a je dobře, že v Praze jsme měli možnost setkat se s těmi nejzajímavějšími.
Jakýmsi vyvrcholením Přeletu přes loutkářské hnízdo byla nedělní 2. valná hromada české sekce UNIMA (mezinárodní organizace sdružující loutkářské amatéry, profesionály, teoretiky a další). Hovořilo se tu o tom, že se za více než rok obnovené existence nepodařilo dát dohromady seznam českých amatérských i profesionálních loutkářských souborů, který by pomohl nejen v činnosti české sekce UNIMA, ale i při cestě našich loutkářů do divadelního světa. Na druhé straně není bez zajímavosti, že v dalším loutkářském snažení o přízeň publika by měli pomoci i bohatí sponzoři - obchodní dům Kotva a karlovarská Becherovka. A jak jsme mohli vidět na pražském Přeletu, nebude to špatná investice.
ROMAN SCHUSTER
RP č. 236/1/9.16 91/s. 3
 
 
 
© Scena.cz 2002 - běží na redakdčním systému DEPP