Výtvarné tipy 29. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekÚchvatný palác ve Fontainebleau
Obrovský zámek v hloubi bujného lesa zažil všechny francouzské krále. Byl svědkem nejslavnějších událostí dějin, královských rozbrojů, nekonečné rivality i tajných milostných pletek. Francouzský dokument. Zámek ve Fontainebleau skrývá největší díla renesance, baroka a empíru. Začal se budovat ve středověku, pět století před zámkem ve Versailles, a během více než osmi set let byl několikrát přebudován a rozšířen. Dnes je to kolosální památka s 1500 pokoji. Od té nejskromnější komnaty až po největší královský sál byl každý prostor zámku dějištěm nejslavnějších událostí francouzských dějin. Během francouzské revoluce a následné vlády teroru se však stal symbolem království, na něž chtěli lidé navždy zapomenout. Navzdory velkému nebezpečí se mladý architekt Charles Percier postavil bezhlavému plenění a rozhodl se nakreslit každou místnost ohroženého zámku, aby uchoval jeho památku pro případ, že se mu palác a jeho nenahraditelné kulturní bohatství nepodaří ubránit před revolučním tribunálem.
Vysílání: 17.7., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 21.7., ČT2., 24.7., ČT2
Zázraky lidského génia: Majestátní hrady
Vojenské strategie se v průběhu dějin opíraly o nedobytné obranné stavby. Jejich symbolem jsou bezpochyby středověké hrady. Epizoda z koprodukčního dokumentárního cyklu. Dávní stavitelé se nebáli snít a vzepřít se fyzikálním zákonům. Vybudovali divy světa a zanechali nám odkaz hodný géniů. V moderním světě hraje zásadní roli vojenská síla a jednotlivé země se snaží získat převahu pomocí špičkové techniky. Nicméně všechny strategie se shodují v potřebě obranných staveb chránících řídící systém i personál. A právě ty využívají přelomových řešení, která se v minulosti osvědčila při budování tvrzí, hradů a pevností, k jejichž ohromujícímu rozvoji došlo především v období středověku. Stavěly se po celé Evropě, jejich vývoj však nejlépe ilustruje dění v Anglii a Walesu počátkem 2. tisíciletí našeho letopočtu.
Vysílání: 21.7., 06.25 hod., ČT2
Opakování: 23.7., ČT2
Cesta za pokladem
Tým odborníků v Milevsku na jihu Čech objevil unikátní nález srovnatelný snad jen s relikviářem sv. Maura. Exkluzivní sběrný dokument Evy Tomanové o objevu výjimečné relikvie, o jejím tajemství a významu. Na jaře 2019 objevil tým odborníků v Milevsku na jihu Čech relikvii prvního řádu. Šlo o relikviář zdobený zlatými kříži, pokrytý modrým ultramarínem – materiálem dražším než zlato, který ukrýval železný hřeb se symbolem křížku z 21karátového zlata s označením IR. V historii české archeologie jde o nález srovnatelný snad jen s relikviářem sv. Maura. Znalci, historici i badatelé se domnívají, že jde o hřeb z kříže, na němž byl ukřižován Ježíš Kristus. Rozptyl prvních analýz relikviáře přesahuje tisíc let. Datace hřebu by mohla jít ještě dál. Možná až k samotným základům křesťanství, k období svaté Heleny, které legenda přičítá nález Kristova kříže a hřebů. Odborníci hledali odpověď na řadu otázek. Z jaké doby relikvie pochází? Proč byla relikvie, která by zajistila prosperitu kláštera, ukryta? Proč se o ní nezmiňují ani dobové prameny? Detailní archeologický průzkum a další pátrání exkluzivně sledoval tým režisérky Evy Tomanové.
Vysílání: 21.7., 07.20 hod., ČT2
Opakování: 24.7., ČT2
Tajemství britských královských paláců (7/8)
Dějiny královské rodiny prostřednictvím unikátních archivních záběrů a vzpomínek ze všech hlavních palácových sídel. Britský dokumentární cyklus. Paláce britské monarchie vytvářejí obraz luxusu, bohatství a moci. Jsou však také pracovním prostředím krále i ostatních členů rodiny. Tento dokumentární cyklus nám trochu poodhalí dění za pozlacenými branami. Královský komorník nám poví, jak se náhodou dostal k tanci s královnou. Interiérový designér hvězd nám prozradí, co našel v zásuvkách Buckinghamského paláce. A královský čalouník vysvětluje, proč byste měli být vždy opatrní, když vám někdo v paláci nabízí čaj. Historici zase přinesou hrůzyplné historky o tom, co se dělo v palácích za starých časů.
Vysílání: 21.7., 11.40 hod., ČT2
Opakování: 25.7., ČT2., 27.7., ČT2
100 dní ve Versailles (2/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních francouzských kulturních památek představí místa, kam se běžný návštěvník nikdy nepodívá. Francouzský dokumentární cyklus. Jedno z nejkrásnějších panoramat Versailles si lze vychutnat ze zahrad Trianonu a nejúchvatnější fotografie se tu pořizují buď brzy ráno, nebo za soumraku. Jezero, říčky a veškerá stavení poblíž anglické zahrady, kde najednou chybí přísná symetrie a cestičky jsou mnohem klikatější, si vymyslela v roce 1782 Marie Antoinetta. Místu se proto dodnes říká Královnina vesnička a zachovává si zamýšlený ráz. Celé Versailles je jako velké divadlo. Když Ludvík XIV. zámek koncipoval, na jedné straně byly veřejné místnosti a na druhé soukromé komnaty. Je tu jaksi vždy přítomná scéna a kulisy. A nejen v přeneseném slova smyslu, neboť závěrem 17. století byla navržena a postupně realizována budova opery, v níž se v začátcích konaly zejména královské hostiny, a teprve později sloužila účelům divadla. Od konce 17. století život francouzských králů také doprovázel rytmus vodotrysků. Na uskutečnění technologických zázraků, tedy přivedení vody do Versailles, vytvoření sítě podzemních kanálů napájejících vodní nádrže, fontány a vodotrysky, se podílela řada geniálních inženýrů a dodnes je jejich údržba svého druhu uměním. Z Malého parku ve Versailles, z rezervoáru Královské opery, vede potrubí přes celý versailleský park až k Trianonu, což umožňuje zásobovat vodou jezero i kaskády a bavit návštěvníky úžasným vodním představením tryskajících fontán.
Vysílání: 16.7., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 18.7., ČT art., 21.7., ČT art
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Výtvarné tipy 27. týden

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek
Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek
Literární tipy 27. týden

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek
Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek
Filmové tipy 27. týden

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek
Dokument o Večerníčku

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek
Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek
Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Divadlo Husa na provázku se zaměří na téma strachu

Dramatický debut oceňovaného prozaika Petra Šestáka, adaptace strhujícího historického románu nositele Nobelov celý článek
HUDBA
New Kids On The Block - Still Kids

New Kids on the Block, často zkracováno jako NKOTB, jsou americká popová skupina, která byla vytvořena v Bosto celý článek
OPERA/ TANEC
NdB hlásí nejúspěšnější sezonu v historii!

Národní divadlo Brno zažilo letos opravdu mimořádnou a úspěšnou sezonu! I když v kamenných budovách skončilo s celý článek