Dobové drama Arvéd

autor: Česká televize
zvětšit obrázekArvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistům, je napínavým dramatem mezi pokusem o záchranu druhých, zradou a bojem o vlastní duši. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT. Hrají: M. Kern, S. Rašilov, E. Fellmer, V. Vodochodský, M. Pechlát, V. Vondráček, T. Kobr a další. Scénář J. Poláček a V. Mašek. Kamera D. Husár. Režie V. Mašek. Napínavé dobové drama o osudech okultisty Arvéda Smíchovského je vyprávěním o konfliktu člověka, který se ocitl ve spárech jak nacistického, tak komunistického režimu, o člověku, který se pohyboval po hranici mezi záchranou blízkých a zradou, a především bojoval takřka faustovsky o vlastní duši.
Život a smrt Jiřího Arvéda Smíchovského jsou dodnes obestřeny mnoha tajemstvími. Za války jako nacistický konfident zachránil před koncentračním táborem Štěpána Plačka. Po válce se jejich role otáčí, Plaček splácí dluh a zařídí, že soud za spolupráci s nacisty nepožaduje pro Arvéda smrt, ale odsuzuje jej pouze na doživotí. Tím však vzájemné služby nekončí. Plaček jako vyšetřovatel státní bezpečnosti využívá Arvéda ke svým cílům, k usvědčování nepohodlných osob. Za jeho služby mu oplácí výhodami prominentního vězně a především Arvédovou největší drogou – vzácnými okultistickými knihami ze zkonfiskovaných knihoven. Arvéd a Plaček rozehrávají šachovou partii. Hra o duši vstupuje do finále.
Představitel Arvéda Michal Kern byl za svou roli oceněn Českým lvem.
Příběh se opírá o původní knižní zpracování Jana Poláčka, které vyšlo v roce 2018 pod titulem Malostranský ďábel.
Vysílání: 19.6., 20.00 hod., ČT2
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek
Dokument o Večerníčku

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek
Literární tipy 27. týden

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek
Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek
Filmové tipy 27. týden

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek
Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek
Výtvarné tipy 27. týden

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek
Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Postřižiny jako divadelní jízda snem, smíchem i melancholií

Na jevišti Městského divadla v Mladé Boleslavi vznikla inscenace, která míří nejen do srdce českého diváka, al celý článek
HUDBA
Příběhy světové hudby - Genesis

Genesis
Portrét art rockové legendy, produkovaný členy skupiny, včetně Petera Gabriela a Phila Collinse. Ti celý článek
OPERA/ TANEC
NdB hlásí nejúspěšnější sezonu v historii!

Národní divadlo Brno zažilo letos opravdu mimořádnou a úspěšnou sezonu! I když v kamenných budovách skončilo s celý článek