Helena Třeštíková výročí

autor: Česká televize
zvětšit obrázekNa návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s jedinečnou metodou zachycování lidských životů na pozadí doby. Pořad uvádíme u příležitosti včerejších 75. narozenin režisérky Heleny Třeštíkové (1995). Režie J. Hádková. Režisérka Helena Třeštíková (*22. 6. 1949) na sebe upozornila již snímky vytvořenými během studia dokumentární tvorby na FAMU, které dokončila roku 1975. Na počátku normalizační éry nebylo jednoduché prosadit autorský a autentický pohled. I tak raná režisérčina díla počínaje filmem Zázrak na téma těhotenství a zrození nového života, tato kritéria naplňovala. Jejím působištěm se následně stal Krátký film, kde po mateřské pauze na počátku 80. let získala zásadní příležitost – dokumentovat několik manželských párů v cyklu Manželské etudy, jenž měl být reakcí na zvyšující se míru rozvodovosti. Jednalo se o ve své době i světovém kontextu jedinečnou sociologickou sondu, na níž režisérka navazovala v následujících dekádách. Stala se díky tomu mezinárodně uznávanou průkopnicí časosběrné metody, kterou nadále zdokonalovala a propojovala i s mnohem závažnějšími společenskými tématy a silnými lidskými osudy. Co předcházelo upevnění jejího renomé v dokumentaristice, zachycuje portrét Jany Hádkové mapující její tvůrčí cestu do poloviny devadesátých let.
Vysílání: 23.6., 14.15 hod., ČT2
Život filmového historika Karla Čáslavského v pohledu Heleny Třeštíkové
Vynikajícího filmového historika, znalce a popularizátora předválečného zpravodajského filmu zachytila významná představitelka české dokumentaristiky, jež včera oslavila 75 let (1996). Režie H. Třeštíková. Člověk, který pomáhal oživovat obrazovou paměť českého národa – tak je v dokumentárním medailonu od mezinárodně renomované režisérky Heleny Třeštíkové představena osobnost Karla Čáslavského. Významný filmový historik, od šedesátých let minulého století působící v Československém filmovém ústavu a později v Národním filmovém archivu, viděl a archivně zpracoval snad všechny do té doby objevené prvorepublikové zpravodajské snímky. Pravidelně je představoval divákům v televizním cyklu Hledání ztraceného času, díky němuž máme v živém povědomí nejrůznější aspekty života v období první republiky. Své neméně bohaté znalosti o hrané české kinematografii naopak předával divákům zábavnou formou v populární soutěži Videostop, další oblastí jeho dlouhodobého zájmu byla němá americká groteska. Za svůj přístup k národnímu filmovému dědictví a jeho propagaci obdržel roku 2012 Čestnou medaili T. G. Masaryka.
Vysílání: 23.6., 15.00 hod., ČT2
Opakování: 24.6., ČT art., 28.6., ČT art
Helena Třeštíková
Portrét režisérky a přední osobnosti českého časosběrného dokumentu, která v nadcházejících dnech oslaví 75. narozeniny (2018). Režie J. Hejna. Jméno jedinečné filmové dokumentaristky je spojeno hlavně s metodou časosběrného dokumentu, k jehož průkopnickým osobnostem patří. Mezi vrcholy jejího díla patří televizní cyklus Manželské etudy, k němuž se opakovaně vrací od 80. let, a dále celovečerní filmy Marcela, Katka, René (Evropská cena pro nejlepší dokumentární film), Soukromý vesmír, Malory. V poslední době na sebe upozorňuje i výbornými střihovými dokumenty, mezi něž patří portrét herečky Lídy Baarové Zkáza krásou či biografický snímek Forman vs. Forman, který režisérka měla čest uvést na filmovém festivalu v Cannes.
Na myšlenku studovat dokumentární film přivedla Helenu Třeštíkovou (*22. 6. 1949) česká filmová vlna šedesátých let, na níž obdivovala schopnost zaznamenat autentickou realitu běžného života. Dokument tak pro ni byl jasnou cestou a mapováním všednodennosti českých domácností se jí podařilo unikátně zachycovat otisky společenských změn na soukromých životech. Zásadní inspirací pro pozdější rozhodnutí zabývat se časosběrnou metodou byly deníky, které si psala sama a které jsou dle jejího tvrzení skutečnou „pravdou dne“.
Režisérka je nejenom světoznámou filmařkou, držitelkou nejvyšších ocenění, ale je také společensky angažovanou ženou, matkou, pedagožkou.
Vysílání: 19.6., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 24.6., ČT art
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Výtvarné tipy 27. týden

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek
Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek
Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek
Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek
Filmové tipy 27. týden

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek
Dokument o Večerníčku

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek
Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek
Literární tipy 27. týden

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Projekt Divadla na cucky propojuje nejen lidi bez domova

Divadlo na cucky a jeho vzdělávací platforma EDU na cucky, Charita Šternberk a umělecká skupina Kolektif TU sp celý článek
HUDBA
Tom Odell se vrací do hlavního města

Jeden klavír, jeden hlas a tisíce emocí. Britský zpěvák a klavírista Tom Odell se po poslední beznadějně vypro celý článek
OPERA/ TANEC
NdB hlásí nejúspěšnější sezonu v historii!

Národní divadlo Brno zažilo letos opravdu mimořádnou a úspěšnou sezonu! I když v kamenných budovách skončilo s celý článek