zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 24. týden

Miroslav Donutil (Atlas ptáků)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Atlas ptáků
Miroslav Donutil v hlavní roli strhujícího příběhu o tom, že nic není takové, jaké se zdá. Z rodinné firmy kdosi vyvedl značnou sumu peněz. Ale kdo? Koprodukční film ČT (2021). Dále hrají: A. Mihulová, M. Pechlát, V. Kotek, P. Beretová, E. Křenková a další. Scénář P. Pýcha a O. Omerzu. Kamera L. Milota. Režie O. Omerzu. Rodinné firmě na výrobu vysavačů vládne Ivo Róna (M. Donutil) dlouho a pevnou rukou. O to víc je šokovaný informací, že kdosi z podniku dlouhodobě vyváděl velké objemy peněz a že se tím firma dostala do vážných existenčních potíží. Ivo se snaží jednat jako vždycky rychle a nemilosrdně, jenže dlouho vůbec netuší, o co tu vlastně jde. Kdo mu krade peníze doslova pod rukama? Jeho vlastní syn Martin (M. Pechlát) se zeťákem Davidem (V. Kotek), kteří se už dlouho netají tím, že by měl místo ve vedení podniku uvolnit mladším, tedy jim? Nebo dlouholetá účetní podniku a někdejší Ivova milenka Marie (A. Mihulová), která odjela na dovolenou do Alp, ačkoliv jí to Ivo zakázal? Nebo je tu ještě někdo další, o němž Ivo nemá nejmenší tušení? A co když je to celé ještě docela jinak? Složité předivo vztahů rodinných, mileneckých i ryze účelových se sice pomalu rozplétá, ale pořád tu není jasné, kdo tu vlastně hraje, proti komu a proč. Režisér Olmo Omerzu na půdorysu thrilleru s kriminální zápletkou rozvíjí svoje oblíbené téma rozpadu rodiny a nebojí se toto téma nahlížet a komentovat i optikou světa ptačí říše. Snímek byl nominován na devět Českých lvů a uveden v hlavní soutěži karlovarského festivalu.
Vysílání: 11.6., 20.10 hod., ČT1

Na titulní straně
Poprava nebo svatba? Jack Lemmon a Walter Matthau v hlavních rolích americké komedie o zlatých časech novinářského řemesla (1974). Dále hrají: S. Sarandonová, V. Gardenia, D. Wayne, A. Garfield, A. Pendleton, Ch. Durning, C. Burnettová a další. Režie Billy Wilder. Divadelní hra Bena Hechta a Charlese MacArthura Na titulní straně (1929) je známá i z našich jevišť a už několikrát byla předmětem filmového zpracování (Titulní stránka – 1931; Jeho dívka Pátek – 1940; nepodařená modernizace Přeladit na život – 1987). Známý hollywoodský tvůrce Billy Wilder (1906–2003) se k prověřené předloze obrátil v roce 1974 a v duchu tehdejší vlny retrofilmů (Podraz aj.) její děj ponechal ve dvacátých letech, tedy v době, kdy sám byl ještě aktivním novinářem. Příběh je velmi dobře známý. Přední reportér chicagského Examineru Hildy Johnson (Jack Lemmon) hodlá pověsit své řemeslo na hřebík a vzít si svoji vyvolenou Peggy (Susan Sarandonová). Jeho nelítostný šéf Walter Burns (Walter Matthau) má však o Hildyho budoucnosti zcela jiné představy a nehodlá svého nejlepšího koně jen tak nechat odejít. A jako na zavolanou se objeví případ, který nemůže popsat nikdo jiný než Hildy, protože patří právě na titulní stranu. Tím případem je chystaná poprava odsouzence Earla Williamse (Austin Pendleton), jejíž protagonista však s nechtěnou pomocí úředních osob uniká oprátce. Wilder se svým stálým spolupracovníkem I.A.L. Diamondem udělali drobné úpravy v textu (především vzhledem k hereckému obsazení – Lemmon byl přece jen o dost starší než má být postava Hildyho), ale zachovali jednotu místa, a tak se většina akce odehrává v místnosti pro novináře v chicagské soudní budově. Vedle ústřední herecké dvojice, již Wilder společně využil už podruhé (předtím ve Štístkovi – 1966), se ve filmu objevuje plejáda předních charakterních herců, Vincent Gardenia jako šerif, Harold Gould jako starosta, Carol Burnettová jako prostitutka Mollie a v rolích novinářů Charles Durning, Herb Edelman a další. Lemmon a Matthau byli za své výkony nominováni na Zlatý glóbus.
Vysílání: 15.6., 13.35 hod., ČT2

Miri fajta
Robin Stria byl nadějným romským režisérem a bojovníkem za romskou emancipaci. Mimo jiné se podílel například i na úspěšné kampani prezidenta Petra Pavla. Dokument o jeho pokusu vytvořit s romskými herci první romský sitcom v Čechách. Připravili P. Kačírek a M. Chlup. Název filmu Miri Fajta znamená v romštině „Moje rodina“ a romský tvůrce v něm chce vyprávět příběh o Romech s romskými herci. Zároveň je to pro něj způsob, jak promyslet svoji identitu a ukázat ji v době, kdy problém sebeuvědomění je i problémem reprezentace, neboť romských tvůrců je pomálu. Režisér sitcomu si uvědomuje, jak je reprezentace v médiích důležitá, a dokument, jehož je hrdinou, poukazuje na absenci představení menšin, kdy nejsou jen objektem pozorování, ale sami se stávají tvořivými činiteli. Vznikla tak filmová mozaika osobních příběhů Romů, kteří našli sílu vystoupit z komfortní zóny a začít vytvářet původní romskou kulturu.
Vysílání: 16.6., 00.45 hod., ČT2
Opakování: 20.6., ČT2

Přípitek
Rodina je vždycky náročná a svatba zkouškou trpělivosti. Francouzská komedie (2020). Hrají: B. Lavernhe, S. Giaudeauová, K. Khojandi, J. Piatonová, F. Morel a další. Scénář a režie Laurent Tirard. Adrien trčí na otravné rodinné večeři. Otcovy historky se opakují posté, matka se vyžívá v nudných konverzacích a sestřin snoubenec je jako vždy přechytralý. Adrienova expřítelkyně mu navíc neodpovídá na zprávu. Naděje, že ji získá zpátky, se zmenšuje. Minuty se vlečou a Adrien má jasno – horší už to být nemůže. Pak ale přijde poslední rána. Budoucí švagr Adriena požádá, aby pronesl přípitek na svatbě. Adrien nesnáší svatby. A mluvení na veřejnosti. A svého budoucího švagra. Ale říci "ne" nedokáže. V hlavě se mu okamžitě začínají rozjíždět barvité scénáře toho, co všechno by se při jeho přípitku mohlo pokazit.
Vysílání: 10.6., 23.10 hod., ČT art

Odvrácená strana Hollywoodu (4/4)
Nebeská brána, jeden z největších propadáků všech dob, je dnes vysoce ceněným dílem. Francouzský dokumentární cyklus. Snímek Nebeská brána režiséra Michaela Cimina se stal obrovským kasovním propadákem, který při svém prvním uvedení do amerických kin vydělal sotva 10 % svých obrovských nákladů. Jde o příběh sporu mezi pozemkovými magnáty a přistěhovalci z Evropy v době dobývání Divokého západu na konci devatenáctého století. Dnes je považován za jeden z nejlepších filmů všech dob, jeho komerční neúspěch však zničil Michaelu Ciminovi slibně se rozvíjející kariéru. Podobně jako u mnohých jiných vizionářů šlo i u Cimina o stopáž. Dílo mělo původně trvat pět hodin, ale vinou zpoždění v natáčení a Ciminova puntičkářství šel do kin "jen" v délce 149 minut. Teprve o třicet let později se dočkal plné verze 216 minut a byl prohlášen za mistrovské dílo. Příběh tohoto snímku a jeho tvůrce je označován za jednu z největších nespravedlností v dějinách kinematografie.
Vysílání: 12.6., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 14.6., ČT art

Moderní historie britské kinematografie: Osmdesátá léta (3/4)
Ryba jménem Wanda, Excalibur ... a opět Ken Loach. Třetí část britského dokumentárního cyklu. Jako každá dekáda, měla i osmdesátá léta 20. století v britském filmu svá pro a proti. Vzestup několika britských produkčních společností znamenal jak množstevní nárůst domácí filmové produkce, tak nárůst její kvality. O mnoha z tehdy vzniklých snímků ale nelze hovořit jako o typicky britských, například o věhlasném Gándhím Richarda Attenbourougha. Čím dál víc se v komerčně úspěšných filmech vyskytovaly americké hvězdy či alespoň finance. Dokladem je hit Ohnivé vozy, zpracovávající sice příběh britských sportovců, ale v obsazení bylo nutné počítat s Američany a také peníze přišly částečně od mocné egyptské miliardářské rodiny Fayedů. Vedle toho se Britský filmový ústav staral o podporu domácích nezávislých filmařů, ve své tvorbě proto mohli pokračovat třeba Derek Jarman či Peter Greenaway. K rozsáhlé mezinárodní koprodukci se uchýlil Ken Loach prostřednictvím svého snímku Rodná vlast.
Vysílání: 13.6., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 15.6., ČT art., 19.6., ČT art

Filmařské legendy II: Ang Lee
Od Tygra a draka přes Rozum a cit až po Zkrocenou horu aneb podivuhodná cesta z Asie do Hollywoodu. Britský dokumentární cyklus. Ang Lee patří k nejpozoruhodnějším režisérům současné světové kinematografie. Zatímco u herců typu Jackieho Chana či Bruce Lee považujeme přesun z Asie do Hollywoodu za přirozený a hodný jejich především fyzických schopností, u režiséra je střídání kultur a žánrů takřka nevídané. Ang Lee se narodil před sedmdesáti lety na Tchaj-wanu a už ve své prvotině se zabýval střetem kultur v příběhu čínského mistra tai-či, který přijede do Ameriky za svým synem. Stejně dobře se ale dokázal ponořit do ryze amerického prostředí a duší v Ledové bouři, překvapil nádherně natočenou adaptací anglické autorky Jane Austenové Rozum a cit a dojal neuvěřitelně silnou Zkrocenou horou. Jeho rukopis je rozpoznatelný jak v Tygru a drakovi, tak v pozdějším Hulkovi.
Vysílání: 15.6., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 17.6., ČT art., 20.6., ČT art

3.6.2024 18:06:21 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 28. týden

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch ...celý článek


Životopisné drama Marlene

Marlene

Marlene
Modrý anděl a zářivá hvězda, která byla snem mužů i žen. Životopisné drama podle osudů divy klasick ...celý článek


Příběhy legend - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar – dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří ...celý článek


Filmové tipy 29. týden

Zelená karta

Paní Olga
První "první dáma" České republiky ve vzpomínkách manžela V. Havla a přátel P. Šustrové, D. Němco ...celý článek


Výpravný cyklus 100 dní ve Versailles

Versailles

100 dní ve Versailles (1/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Zázraky lidského génia: Katedrály

Zázraky lidského génia: Katedrály
Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke sku ...celý článek


Pozoruhodný herecký koncert v režii Roberta Sedláčka

Jiří Langmajer (Pravidla lži)

Pravidla lži
Dvanáct osudů lidí, kteří se snaží překročit svou minulost podle scénáře a v režii Roberta Sed ...celý článek


Literární tipy 29. týden

Lolita, nepochopená fantazie

Lolita, nepochopená fantazie
Nový dokumentární pohled na skandální a slavnou Nabokovovu Lolitu. Francouzský ...celý článek


Intimní americké drama Zločiny srdce

Zločiny srdce

Zločiny srdce
Tři sestry, tři bolavé duše a tři zlomená srdce. Diane Keatonová, Jessica Langeová a Sissy Sp ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n ...celý článek


Příběhy filmových legend- Robert Redford

Robert Redford

Robert Redford – Sundance Kid
Legenda mezi herci, režiséry i zakladateli úspěšných festivalů. Francou ...celý článek


Příběh Alžběty Báthoryové v režii Juraje Jakubiska

Bathory

Bathory
Výpravný historický velkofilm režiséra Juraje Jakubiska, který nabízí neotřelý pohled na bohatý i t ...celý článek


Výtvarné tipy 29. týden

Úchvatný palác ve Fontainebleau

Úchvatný palác ve Fontainebleau
Obrovský zámek v hloubi bujného lesa zažil všechny francouzské krále. Byl s ...celý článekČasopis 28 - sekce