zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Broumov je pátým městem v řadě hostícím kulatý stůl

Klášter Broumov (Foto: Marek Jehlička)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve čtvrtek 23. května 2024 se v Broumově uskuteční kulatý stůl v rámci projektu Closing the Gap pořádaném organizací European Network of Cultural Centres ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov a Broumovem 2028+. Jde o pátý z celkem šesti kulatých stolů, které se v průběhu tří let konají po celé Evropě. Součástí programu jsou i přednášky otevřené veřejnosti.

V roce 2022 zahájilo European Network of Cultural Centres (ENCC) projekt Closing the Gap s cílem vytvořit plodnou a potenciálně transformační spolupráci mezi místními správami, kulturními centry a dalšími kulturními aktéry. V rámci projektu se v různých evropských zemích uskuteční šest setkání, která mají za cíl přivést k jednomu stolu místní úřady, kulturní organizace, i zástupce občanské společnosti.

V pořadí pátý kulatý stůl projektu Closing the Gap bude 23. května 2024 hostit Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, které je členem ENCC od roku 2020. V rámci setkání se budou hledat odpovědi na otázku “Jak v rámci regionu dále rozvíjet odkaz kandidatury města Broumov na titul Evropské hlavní město kultury?”. Téma vzešlo z diskusí s Broumovem 2028+, navazujícím projektem kandidatury města Broumov na titul Evropské hlavní město kultury (EHMK).

Dopoledne jsou na programu dvě inspirativní přednášky na téma “Na malých regionech záleží”, na kterých je vítána i veřejnost. Nancy Duxbury (expertka na kulturu ve venkovských oblastech a odlehlých regionech, kulturní turismus, CCI, mapování a kulturní plánování) bude hovořit o významu kultury a kulturního dědictví pro venkovské oblasti. Else Christensen-Redzepovic (expertka na EHMK a členka mezinárodní hodnotící poroty titulu EHMK) se bude zabývat tématem Evropských hlavních měst kultury a jejich potenciálem pro region z pohledu měst, která kandidovala, ale nakonec titul nezískala. Přednášky se budou konat v Opatských sálech broumovského kláštera a budou tlumočeny do českého jazyka.

V odpolední časti se uskuteční uzavřené pracovní setkání s více jak dvaceti lokálními a regionálními zástupci jak z veřejné sféry, tak zřizované i nezřizované kultury. „Máme velkou radost, že na setkání přijaly pozvání přední evropské odbornice Nancy Duxbury a Else Christensen-Redzepovic, řada broumovských i krajských zástupců, stejně jako kolegů z Budějovic 2028. V takové sestavě bezesporu vznikne řada zajímavých výstupů,“ uvedla Žaneta Vávrová, ředitelka Vzdělávacího a kulturního centra Broumov.

Realizace kulatého stolu je podpořena Královéhradeckým krajem, Kanceláří Kreativní Evropa Kultura, Broumovem 2028+ a Ministerstvem kultury.

European Network of Cultural Centres (www.encc.eu) v současné době sdružuje 111 sociokulturních center a sítí po celé Evropě i mimo ni. Cílem sítě je poskytovat vzdělávání, advokacii a podněcovat spolupráci. ENCC je jednou z 37 panevropských sítí kultury a kreativních organizací podporovaných Evropskou komisí v rámci programu Kreativní Evropa (2021–2027) díky jejich příspěvku ke zvýšení konkurenceschopnosti a rozmanitosti evropských kulturních a kreativních sektorů.

11.5.2024 11:05:04 Redakce | rubrika - Zprávy