zvláštní poděkování
Quantcom.cz

2 x Kino Art

A. Geislerová (Smutek paní Šnajderové)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

A dýchejte klidně
Hrou osudu se protne život dvou žen, které jsou si bližší, než se na první pohled zdá. Komorní islandské drama oceněné na MFF v Sundance (2018). Hrají: K. Haraldsdóttirová, B. Sadjová, P. N. Pétursson a další. Scénář a režie Isold Uggadottirová (V islandském a anglickém znění s titulky). Svobodná matka Lára se ze všech sil snaží zajistit sobě a malému synkovi lepší život, který nebude plný dluhů, výhružných dopisů a drog schovaných pod umyvadlem. Upne se k práci na letištní pasové kontrole, kde se jí podaří identifikovat cestující s falešným pasem. V práci ji ocení, ale odhalená pasažérka je zadržena policií a v rámci soudního rozhodnutí jí hrozí deportace zpět do Afriky. Když ale Lára se synkem přijde o střechu nad hlavou, v čem je její situace jiná od ženy prchající před násilím, která domov musela opustit? Celovečerní debut Isold Uggadottirové je intimním a empatickým pohledem na krajní situace, ve kterých se může ocitnout každý z nás a velmi těžce se v nich hledá dobro, pochopení a naděje. Komplexní ženské hrdinky a úsporný herecký projev jsou devízou tohoto dojemného islandského dramatu, které získalo 9 nominací na národní islandské ceny Edda a bylo oceněno i na prestižním MFF v Sundance.
Vysílání: 06.4., 22.35 hod., ČT art

Smutek paní Šnajderové
Poslední léto v Československu. Poslední léto v ráji. Česko-albánský koprodukční film (2008). Hrají: A. Geislerová, N. Xhelilaj, B. Štěpánová, T. Töpfer, M. Placido, O. Moravec, K. Kollárik a další. Scénář P. Milkani a R. Šofr. Kamera A. Spahiu. Režie E. Milkani a P. Milkani (V českém a albánském znění s titulky). Je léto roku 1961 a tři studenti pražské FAMU v Českém Šternberku natáčí dokumentární snímek o místním motocyklovém závodě ESO. Mezi nimi i albánský kameraman Leke Seriani (N. Xhelilaj), jehož země, byť socialistická se pomalu ale jistě izoluje od ostatních zemí východního bloku i zbytku světa. Leke v Československu pociťuje závan svobody a prožívá uvolněné léto plné milostných vzplanutí, ale vzhledem k dění v Albánii, kdy se mají všichni studenti vrátit zpět, je postaven před závažné rozhodnutí, zda zůstat, nebo se vrátit domů. Situace je pro něj o to těžší, když se zamiluje do ženy místního náčelníka veřejné bezpečnosti Jany Šnajderové (A. Geislerová). Smutek paní Šnajderové pojednává o natáčení studentského snímku ESO (1961) a je nostalgickým vzpomínáním na poslední měsíce, které v Československu strávil Piro Milkani, jenž v letech 1955 až 1961 studoval na pražské FAMU obor kameramanství. Po návratu do vlasti se stal renomovaným režisérem a za svou kariéru natočil dvacet čtyři albánských filmů a desítky dokumentů. Vedle své filmařské činnosti se věnoval překladům děl Václava Havla či Bohumila Hrabala a v letech 1998 až 2002 také zastával post albánského velvyslance v České republice.
Vysílání: 07.4., 23.00 hod., ČT art

1.4.2024 11:03:17 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článekČasopis 16 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče celý článek

další články...