zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 11. týden

Tenkrát v ráji

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Musíme si pomáhat
Boleslav Polívka a Anna Šišková v hlavních rolích příběhu hrdinů proti své vůli z konce 2. světové války na českém maloměstě. Úspěšný koprodukční snímek ČT režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského, který získal řadu ocenění, uvádíme jako připomínku nacistické okupace Československa a vzniku Protektorátu Čechy a Morava před 84 lety (2000). Dále hrají: J. Dušek, C. Kassai, M. Huba, S. Stašová, J. Pecha, J. Kodet a další. Kamera J. Malíř. Tragikomedie Jana Hřebejka a Petra Jarchovského se odehrává za druhé světové války a pomocí konkrétního lidského osudu dává konkrétní obsah pojmům hrdinství a zbabělost. Manželé Čížkovi ukryjí ve své tajné spíži židovského uprchlíka Davida Wienera, kterého znají ze sousedství. Čížek si uvědomuje nebezpečí, do něhož přivedl své okolí, avšak pomoc bližnímu v nouzi považuje za samozřejmou věc. Nehrdinský hrdina ovšem přitom umírá strachy. Musí svým chováním lavírovat tak, aby se nestal podezřelým. Jeho situaci komplikuje blížící se konec války, kdy mu hrozí nebezpečí jak ze strany Němců, tak i od "poctivých" spoluobčanů.
Film nabídl velkou hereckou příležitost Anně Šiškové a Boleslavu Polívkovi v hlavních rolích. Oba získali za svůj výkon Českého lva. Film získal hlavní ceny festivalů ve Vancouveru a v Sydney, cenu Český lev v pěti kategoriích a nominaci na Oscara za neanglicky mluvený film za rok 2000.
Vysílání: 14.3., 21.30 hod., ČT1

Tenkrát v ráji
Příběh o svobodě a lásce ve stínu pískovcových skal... a hákového kříže. Český film podle skutečných událostí spojených s počátkem okupace a vznikem Protektorátu, které se udály před 84 lety (2016). Hrají: V. Hradilek, V. Kerekes, J. Budař, M. Etzler, S. Stašová, J. Heinrich, O. Havelka, P. Rímský a další. Scénář J. Urban. Kamera L. Teren a J. Petr. Režie P. Pálka a D. Krzywoň. Legendární horolezec, letec a boxer Josef (Joska) Smítka byl ve třicátých letech mezi českými sportovci pojmem. Jeho životní příběh se stal předlohou pro biografický román spisovatele Josefa Urbana a posléze i pro filmové drama. Snímek vypráví o počátcích Joskovy horolezecké kariéry i o jeho lásce k vysněné ženě, líčí však především příběh jeho vzdoru proti nacistickému režimu. Joska odmítne odjet do Německa v rámci totálního nasazení a místo toho se uchýlí do skal, kde přežívá s pomocí kamarádů. Jenže nemilosrdná protektorátní mašinerie dokáže dosáhnout hodně daleko. Zejména když má ve svých službách důstojníka SS, který je také horolezec a zná se s Joskou z minulosti... V hlavní roli Josky Smítky se představil jiný známý český vrcholový sportovec, kajakář Vavřinec Hradilek, stříbrný medailista z LOH v Londýně 2012.
Vysílání: 15.3., 21.55 hod., ČT1

Mimořádná událost
Co se stane, když strojvedoucímu ujede vlak i s cestujícími? A jak se s nečekaným nebezpečím vypořádá nesourodá skupina lidí uvnitř motoráku? Komedie Jiřího Havelky se nechala inspirovat událostmi, které se skutečně staly. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT. Hrají: I. Chmela, J. Plodková, J. Boková, J. Plesl, M. Ludvíková a další. Scénář J. Havelka a D. Dvořák. Kamera M. Štěpánek. Režie J. Havelka (Premiéra). Skutečná událost z roku 2019, kdy strojvedoucímu na Vysočině ujel vlak i s cestujícími, posloužila scenáristovi a režisérovi Jiřímu Havelkovi ke zkoumání české mentality. Stejně jako v chytlavé komedii Vlastníci i tentokrát dostává do malého prostoru nesourodou skupinu postav – učitel autoškoly (I. Chmela) jede se svou manželkou (J. Plodková) na chatu, začínající kapela na svůj první koncert, válečný veterán (A. Švehlík) na besedu se skauty, starší elegantní dáma (M. Ludvíková) veze ostatky svého muže do jeho rodiště, mladá maminka (J. Boková) se s dcerkou vrací z nákupního centra, přičemž ve vlaku cestují i popudlivý myslivec (C. Götz), uhlazený majitel pohřebního ústavu (J. Plesl), ztracený malý chlapec a také jeden černý pasažér, o němž ovšem dlouho nikdo netuší. Jak o mimořádné události na trati mezi Kolešovicemi a Chrášťany budou referovat média? A jak se zachová hejtman (V. Vašák) a jeho tým, kteří mají právě před volbami? Havelka s formanovskou zarputilostí a důsledností zkoumá, jak chceme, aby nás vnímalo naše okolí, i to, jací jsme ve skutečnosti.
Vysílání: 19.3., 20.10 hod., ČT1

Řidič slečny Daisy
Když se potkali poprvé, zdálo se, že je nemůže nic sblížit. Americký film oceněný čtyřmi Oscary (1989). Hrají: J. Tandyová, M. Freeman, D. Aykroyd a další. Režie Bruce Beresford. Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství... Film plný nezvyklého pochopení pro postavy z maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli). Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (7. 6. 1909 – 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce.
Vysílání: 14.3., 22.10 hod., ČT2

Bohéma (1/6)
Snad to nebude tak hrozné. Válka je na spadnutí. Šestidílná dramatická série, jejíž inspirací se staly některé osudy našich předních herců Zdeňka Štěpánka, Vlasty Buriana, Oldřicha Nového a dalších (2017). Hrají: M. Dlouhý, V. Javorský, J. Plesl, S. Rašilov, J. Bárdos, M. Balcar, O. Pavelka, J. Hájek, D. Novotný, P. Batěk, P. Stach a další. Scénář T. Brdečková. Kamera P. Koblovský. Režie R. Sedláček. Příběh Bohémy se otevírá. Jeho vypravěčem je Arnošt Žák (O. Pavelka), barrandovský dramaturg a scenárista. Rámec celé minisérie tvoří jedna okupační srpnová noc v roce 1968. Pro Arnošta je to už druhá okupace republiky a zároveň příležitost rekapitulovat svůj život v období mezi nimi. Když ti první okupanti – nacisté – zavřeli vysoké školy, sehnal Arnošt (M. Balcar), ještě jako student, místo na Barrandově. A tady, v jedněch z nejlepších filmových ateliérů v Evropě, se odehrávají životní příběhy slavných herců a režisérů, tady prožívají poslední chvíle před Mnichovem a následně začátek temného období protektorátu. Protagonisty těchto příběhů jsou skutečné osobnosti, jejichž životními osudy je minisérie Bohéma inspirována: slavný Zdeněk Štěpánek (M. Dlouhý), geniální „král komiků“ Vlasta Burian (V. Javorský), jeho „přihrávač“ Jaroslav Marvan (D. Novotný) i okouzlující milovník Oldřich Nový (S. Rašilov). Jsou na vrcholu svých tvůrčích sil. Nikdo z nich neočekává, že se otevřená demokratická společnost první republiky náhle změní v režim, kde časem půjde za maličkost i o život. Naopak, zprvu jsou všichni přesvědčeni, že to po Mnichovu v okleštěné republice snad nebude tak hrozné. Březnová okupace v roce 1939 ale všechny vyvedla z omylu. Jak se s dramatickou změnou poměrů vyrovnali ti, kteří byli nejvíce vidět? Ti, které publikum milovalo a nechtělo se jich vzdát? Herci, kteří chtěli hrát a jejichž čeština, znějící z pláten kin, národ posilovala? Jakou cenu museli zaplatit za svou práci pod německým dohledem?
Vysílání: 16.3., 20.00 hod., ČT2

Povolání: královna
Portrét Mathilde, manželky současného belgického krále Filipa. Německý dokument. Ze všech tří královen, jimž se věnuje náš minicyklus, to má v životě i v práci nejtěžší bezpochyby Mathilde, manželka belgického krále Filipa. Musí se totiž zavděčit dvěma znesvářeným národům svého království, Vlámům a Valonům. Naštěstí se ale nemusela snažit až po sňatku s budoucím králem v roce 1999: její šlechtická rodina totiž pochází z Vlámska, ale žije ve Valonsku. Královna tedy velmi dobře rozumí oběma kulturám. Nadto vystudovala psychologii, což je pro někoho, kdo si neustále musí dávat pozor, aby jednu komunitu neupřednostnil před druhou, také velmi dobrá průprava. Po korunovaci v roce 2013 se Mathilde začala věnovat charitativní činnosti. Mezi její milé povinnosti patří například podepisování blahopřání belgickým občanům, kteří slaví sté narozeniny. Zabývá se také programem udržitelného rozvoje. S králem mají čtyři děti, dvě dívky a dva chlapce.
Vysílání: 18.3., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 19.3., ČT2., 22.3., ČT2

Zrodila se hvězda
Barbra Streisandová a Kris Kristofferson ve slavné "love story" z prostředí nelítostného světa hudebního byznysu. Americký film (1976). Dále hrají: G. Busey, O. Clark, M. Heflinová, P. Mazursky a další. Režie Frank Pierson. Film vypráví nejen o velké osudové lásce začínající zpěvačky a ostříleného rockového hudebníka, ale také o trnité cestě ke slávě a kruté dani, kterou za ni je nutno platit. Esther Hoffmanová (B. Streisandová) se živí jako zpěvačka v nočních klubech. Její nezvykle procítěný zpěv zaujme rockovou hvězdu, která se právě v klubu "propíjí k ránu". Dívka ho zaujme natolik, že už ji nespustí z očí. Zatímco však její hvězda teprve stoupá na pomyslné hudební nebe, jeho talent se pomalu rozplývá v přemíře alkoholu a nezřízeného života. Přesto se tito dva do sebe bláznivě zamilují. Hudební film zaujme množstvím původních písní ve skvělém provedení Barbry Streisandové. Role jejího partnera – rockové hvězdy Johna Normana Howarda je pak "na míru ušitá" zpěvákovi Krisu Kristoffersonovi.
Vysílání: 18.3., 13.25 hod., ČT2

Feral
Undergroundový písničkář Karel "Charlie" Soukup žil v australské buši, kam se uchýlil v 90. letech. Zde ho vypátral autor filmu, který ve svém debutu zachycuje jeho úvahy nad současnou společností a vnitřním klidem. Připravil J. Holba. Charlie Soukup je undergroundový písničkář a signatář Charty 77. Na začátku 80. let emigroval. Posledních několik desítek let žije osaměle v australské divočině jako poustevník a buddhista. Dokumentarista Jiří Holba ho vyhledal na rozsáhlém pozemku v buši, kde si Soukup buduje tajné přístřešky a žije stranou civilizace. Celý snímek natočil sám přímo na místě a zachytil v něm spontánní rozhovory a situace, ve kterých nechává naplno působit Soukupovo svérázné charisma. Série monologů vyznívá jako svým způsobem strhující proud řeči na hraně blouznivosti a pronikavých životních postřehů.
Vysílání: 19.3., 00.40 hod., ČT2
Opakování: 21.3., ČT2

Oscar 2023
Sestřih slavnostního vyhlášení 95. výročních cen Americké filmové akademie. Pro diváky ČT komentují P. Sladký a Š. Gmiterková (Premiéra). Ohlédnutí za letošním předáváním prestižních cen Americké filmové akademie. Průběh slavnostního večera a vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích, kterým letos v nominacích dominovaly snímky jako Všechno, všude, najednou, Tár nebo Na západní frontě klid, pro diváky ČT již tradičně sledovali a komentovali filmoví publicisté Šárka Gmiterková a Pavel Sladký, společně s tlumočnicí Helenou Koutnou.
Vysílání: 13.3., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 15.3., ČT art

Hana Podolská, legenda české módy
Z obyčejné švadleny majitelkou věhlasného modelového domu první republiky. Režie K. Greif (Premiéra). Šaty od Podolské byl za první republiky pojem. A ne každý si je mohl dovolit. V jejím slavném pražském salónu si nechávaly šít herečky, manželky politiků a podnikatelů. Adina Mandlová nosila šaty od ní například ve filmech Kristián nebo Katakomby, Jarmila Novotná zpívala v „jejím“ kostýmu v Metropolitní opeře v New Yorku Violettu. Hana Podolská oblékala i první dámu Hanu Benešovou. „Šiju u Podolské“ se říkalo ještě desítky let poté, co byl módní salón znárodněn a nemohl nést její jméno. Jen zůstával na stejném místě. Dokumentární film vznikl podle knihy dr. Evy Uchalové a provede nás úspěšným, ale i mnohými tragickými událostmi poznamenaným životem ženy, která se stala spolutvůrkyní módního stylu první republiky.
Vysílání: 15.3., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 19.3., ČT art

Na plovárně s Pavlem Štinglem
Rozhovor Marka Ebena s režisérem dokumentárních filmů, producentem a vysokoškolským pedagogem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Pavel Štingl vystudoval katedru dokumentární tvorby na FAMU v Praze. Jeho absolventský film Naučit se bát z prostředí mladých lékařů získal řadu cen a determinoval jeden z hlavních proudů jeho tvorby. Roku 1990 zahájil dlouhou sérii velkých politických dokumentů ze zemí bývalého socialistického bloku, které byly oceněny na mnoha festivalech (Japan Prix za film Země bez hrobů, Prix Italia za film Pozdrav ze země, kde včera znamenalo zítra a další). Natáčel v Rumunsku, Albánii, v různých místech bývalého Sovětského svazu, v Kosovu, Náhorním Karabachu, Číně, Jižní Africe, Izraeli a mnoha dalších místech politických konfliktů. Roku 1995 zahájil činnost vlastní produkční společnosti K2, kde jako producent zrealizoval několik dokumentárních cyklů a řadu rozsáhlých koprodukčních dokumentů. K největším patří historické příběhy dvacátého století: Deník pana Pfitznera, Čtyři páry bot, Příběh trosečníků Patrie (cena za film roku FIAT/IFTA), Kámen a poznání, O zlém snu (cena MTF Japan), Jakou řečí mluví Pánbůh...?, Zaniklý svět Karla Pecky, Druhý život Lidic. Jeho snímky byly uvedeny na mnoha zahraničních i domácích festivalech, kde získaly řadu ocenění. K největším aktivitám společnosti K2 patří celovečerní snímek Mír jejich duši či rozsáhlá multimediální expozice nově postaveného muzea v Památníku nacisty vypálené obce Lidice A nevinní byli vinni, která se stala v současnosti nejmodernější expozicí válečné historie v České republice. Z poslední doby jsou také jeho filmy: Divadlo bláznivých dramat Borise Rösnera, Suchá Hora, dědina na konci trati.
Vysílání: 15.3., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 19.3., ČT2

Mládí
Hvězdně obsazená hořká komedie Paola Sorrentina o umění mládnout, jakož i stárnout. Michael Caine, jenž se v těchto dnech dožívá 90 let, v hlavní roli italského koprodukčního filmu (2015). Dále hrají: H. Keitel, R. Weiszová, P. Dano, J. Fondová, A. Macqueen, M. D. Gheneová a další. Druhý anglicky mluvený film Paola Sorrentina navazuje na úspěch Velké nádhery (La grande bellezza, 2013). Sorrentino svůj sedmý celovečerní snímek věnoval italskému režisérovi Francescu Rosimu (1922–2015). Mládí vyhrálo většinu národních italských cen a dosáhlo řady mezinárodních úspěchů. Zmínit lze především trojité uznání v případě Evropských filmových cen (nejlepší film, scénář, nejlepší herec – Michael Caine). Mládí dá upomenout na zašlou tradici melancholicky laděných fresek ze světa filmového řemesla italských velikánů, k jakým patřil Federico Fellini (8 1/2, 1963). V prostředí luxusních švýcarských lázní se schází vybraná smetánka, především z řad vyhaslých mužů groteskního vzezření. Jednu z figurek ztělesňuje zasmušilý Fred Ballinger, slavný hudební skladatel a dirigent v důchodu. Občas k němu zavítá jeho dcera Lena, které se hroutí manželství. Většinu času Fred tráví v přítomnosti svého přítele Micka Boyla, neméně věhlasného režiséra, jenž se s pomocí armády vitálních scenáristů snaží završit své opus magnum. Společnost jim dělá sice mladý, ale psychicky poněkud vyhořelý herec Jimmy Tree. V ležérním oparu lázeňských kůr a při procházkách po alpských úbočích meditují nad láskou, slávou, minulostí, i budoucností, jíž je minulost nemilosrdně v patách...
Vysílání: 16.3., 22.05 hod., ČT art

Zpráva o záchraně mrtvého
Otec po silné mrtvici upadl do kómatu. Matka s dospělým synem se scházejí v nemocnici u jeho lůžka a snaží se najít způsob, jak milovanou osobu vrátit zpátky do života. Dramatický příběh je natočen v neobvyklém obrazovém formátu. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT. Hrají: V. Dyk, Z. Mauréry, P. Salavec a další. Scénář V. Kadrnka, M. Šindelka a J. Soukup. Kamera R. O´Byrne. Režie V. Kadrnka (Premiéra). Otec (P. Salavec) leží po mozkové mrtvici v kómatu. Matka (Z. Mauréry) se synem (V. Dyk) se scházejí u jeho lůžka na oddělení urgentní péče a odmítají se smířit s nepříznivou prognózou dalšího vývoje nemoci. Chtějí milovanou osobu vrátit do života stůj co stůj. Celé dny tráví u jeho lůžka, snaží se na něj mluvit, snaží se rozpohybovat jeho tělo i znovunastartovat jeho mysl. Bezvládné tělo muže napojeného na přístroje ale nijak nereaguje. Vůbec nijak. V labyrintu chodeb, schodišť, výtahů, čekáren a ordinací městské nemocnice, která právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí, ale probíhají desítky a možná stovky podobných příběhů. Lze se některými z nich inspirovat? Matka se synem ztrácejí někdejší odhodlání a víru, možná je třeba o otcův život a návrat bojovat docela jiným, subtilnějším způsobem, než jak to dělali dosud... Režisér Václav Kadrnka po filmech Osmdesát dopisů (2010) a Křižáček (2017) uzavírá svoji volnou trilogii o ztrátě a hledání blízké osoby a opět sází na minimalistický, ale v každém detailu promyšlený styl, pomalé, meditativní tempo a tentokrát i originální vertikální obrazový formát. Film byl uveden v hlavní soutěži karlovarského festivalu.
Vysílání: 18.3., 21.45 hod., ČT art

Zabitá neděle
Jeden zmarněný den, jeden zmarněný život. Český film podle stejnojmenné novely J. Křenka (1969). Hrají: I. Palúch, M. Myslíková, P. Skarke, I. Boleslavská a další. Scénář J. Křenek a D. Vihanová. Kamera Z. Prchlík a P. Volf. Režie Drahomíra Vihanová. Nadporučík Arnošt tráví veškerý svůj čas v pevnostním městě Josefov. Do rodné vesnice se vrátí jen na krátko, kvůli matčině pohřbu. Jednoho krásného nedělního dne se jako obvykle probudí na špinavé ubytovně bez peněz, jen s kocovinou a s nejasnými vzpomínkami na včerejší pitku. A také na svou příležitostnou milenku, hospodskou číšnici Marii. Ta by si ráda vzala Arnošta za muže, i když on je k ní většinou hrubý a nespravedlivý. Arnošt během dne vykoná krátkou inspekci vojenského skladu, kde načapá dvě dívky, které se v hlídaném objektu opalují. Při sepisování úplně zbytečného protokolu si na dívkách nečekaně vyleje vlastní frustrace a zlost. Večer pije na účet nešťastné Marie, se kterou se znova surově pohádá. V pokoji na ubytovně ho čeká kytička řeřich od holčičky, na kterou byl hodný, ale také služební pistole... Celovečerní hraný debut režisérky Drahomíry Vihanové je nezúčastněným "záznamem" jednoho dne ze života průměrného muže na konci šedesátých let minulého století, obrazem jeho fyzického i morálního úpadku, který je způsoben především bezvýchodnou společenskou situací, v níž se nachází. Snímek vznikl podle novely Jiřího Křenka, která byla odměněna v armádní literární soutěži. Filmová verze se však pro svůj dekadentní a pesimistický pohled na svět a na socialistickou armádu dostala do kin až dvacet let po svém vzniku.
Vysílání: 19.3., 20.15 hod., ČT art

27.2.2023 14:02:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn celý článek

další články...