zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Česká národní banka vystaví své výtvarné klenoty

Hugo Ullik, Soutok řek, 1863, olej

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V úterý 25. září 2012 bude v 17 hodin slavnostně zahájena výstava Umělecké poklady ze sbírek České národní banky v Domě umění v Jurečkově ulici 9, který spravuje Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO). Expozici osobně zahájí Miroslav Singer, guvernér České národní banky, Svatomír Recman, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a Jiří Jůza, ředitel GVUO. Výstava bude k vidění do 25. listopadu 2012.

„Výstavní projekt si klade za cíl představit významná umělecká díla, která jsou v majetku České národní banky. Ačkoliv se nejedná o klasickou sbírkotvornou instituci, lze její soubor hodnotit jako velmi kvalitní a vhodný pro galerijní prezentaci,“ vysvětluje Jiří Jůza, ředitel GVUO i kurátor výstavy, a pokračuje „Expozice představí akvizice České národní banky uskutečněné zejména v 90. letech minulého století, doplněné o výběr nejlepších děl z období první republiky s přirozenou dominancí v krajinářských tématech.“

Sbírkové fondy České národní banky skýtají mnohé umělecké a historické poklady. Prezentovaná díla obsáhnou jak osobnosti české malby, ať už se jedná například o Ivana Ouhela, Hugo Ullika či Michaela Rittsteina, tak i ukázky nejlepších děl na papíře, která jsou ve sbírce České národní banky početně nejdominantnější, uveďme například kresbu Jana Konůpka Živnobanka nebo lept Jiřího Kornatovského Tam odkud jsem. Z dalších 45 vystavovaných autorů jmenujme Bohumila Dvorského, Oldřicha Tichého, Jaroslava Panušku, Valentina Držkovice, Františka Ronovského a v neposlední řadě třeba Pavla Nešlehu. Jedinečnost expozice podporuje rovněž fakt, že díla jsou společně vystavena poprvé a pro tuto událost byla svezena z různých poboček banky z celé České republiky.

„Výstavní projekt je koncipován chronologicky, zahrnuje dobové portréty, krajiny, ale i současné umění. Zcela stěžejní jsou v tomto ohledu díla z období první republiky, kdy se uskutečnilo primární formování centrálního ústavu, tolik spojeného s počátky československé státnosti,“ doplňuje Jůza.

Právě na základě tohoto historického kontextu bylo pohlíženo na koncept výstavy i na výběr exponátů. Prvorepublikové období je ve fondu České národní banky spojeno především s portréty osobností zakládajících tento peněžní ústav. Jiná část výstavy se naopak věnuje praktické činnosti banky, a to především výtvarné podobě českých bankovek. „V tomto ohledu fondy České národní banky skýtají zejména historicko-společenské poklady v podobě přípravných a dílčích studií Alfonse Muchy, Maxe Švabinského nebo Oldřicha Kulhánka, jejichž díla jsou dokladem vysoké výtvarné úrovně našich bankovek,“ uzavírá Jůza.

24.9.2012 23:09:05 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek



Časopis 21 - sekce

DIVADLO

Divadlo Continuo uvede Closing Time

 Closing Time (Divadlo Continuo)

Divadlo Continuo představí novou inscenaci CLOSING TIME. Čtyři performeři v šestimetrové aréně obklopené divák celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov celý článek

další články...