O lunárním festivalu s Feng-yűn Song
autor: archiv
zvětšit obrázekS velkým úspěchem nejen u příznivců orientálního umění a filozofie se setkává Lunární festival, který se pořádá vždy na počátku roku. Ten letošní je ve znamení roku buvola, který zvěstuje hojnost práce a dobrou úrodu. O festivalu více řekla jeho hlavní organizárotka Feng-yűn Song.
Je to svátek – slavnostní vítání příchodu lunárního nového roku. Začalo to v roce 2002 hudební oslavou vítání roku koně v divadle Archa, dále jsme přivítali rok kohouta, opice, psa a vetře (2002-2007). V roce 2008 sdružení Feng-yűn Song o.s. poprvé rozvíjelo původní hudební slavnost v hlavním městě v ojedinělou hudebně kulturní událost – Čínský festival ve čtyřech městech v České republice. Jde o platformu pro porozumění západních a východních kultur a tradic, setkání autentických osobností. Doménou festivalu jsou kvalitní muzika a pestrá zábava.
Festival potrvá celkem týden. Od 17.1. až do 23.1. 2009. Nosný program festivalu Koncert země bude od 19:00 v Národním divadle Redutě v Brně 17.1., v sále filharmonie Hradec Králové 18.1., v Paláci Akropolis v Praze 20.1.a v Městském divadle Český Krumlov 23.1. Na každé scéně proběhne doprovodný program Barevný jarmark s pestrou zábavnou a poznávací nabídkou (čínské divadelní líčení, výstava masek, pěvecké a dechové cvičení, thajská masáž, čínská terapie, orientální kuchyně, čajové umění...) již od 16:30.
Konkrétně v Praze festival probíhá celkem tři dny: v kině Aeru 19.1.(Česká premiéra dokumentu), v Paláci Akropolis 20. 1.(hlavní program Koncert země), v Novoměstském radnici 21.1 (hlasové dílny, Čajová osvěta a Barevný jarmark).
V dramaturgii rozhodně dávám přednost osobnosti před popularitou pozvaného umělce. Tématem Lunárního festivalu 2009 jsou návrat ke kořenu a autenticita v umělecké tvorbě v odlišných kulturách Východu a Západu. Pozvali jsme hudební a divadelní osobnosti z Číny, z Japonska, z Indie, také ze Slovinska, z Čech a Moravy. Dokonce se nám podařilo na pódium festivalu pozvat špičku cikánské muziky.
Velmi se těším na svůj nový hudební program Poezii ticha v duu s kytaristou Vladimírem Václavkem a hudební fúzi s jazzovým kvintetem Unlimited – novou sestavou Tria PUO. Možná si také zazpívám s jihočeským dudáckým souborem:)
Budou ukázky z hlasových dílen odlišných kultur – Emoce a její léčivá síla v čínské, slovinské, alpské a cikánské pěvecké škole. V doprovodném programu a také v rámci Čajové osvěty (21-1. v Novoměstské radnici na Karlově náměstí v Praze), jsme kromě špičkové muziky z celého světa pro návštěvníky festivalu připravili velmi pestrý a zajímavý zábavný program, např. líčení čínského divadla, mini výstava osobní sbírky masek z celého světa, hlasové a dýchací cvičení pro laiky,čajovna, thajská masáž, intuitivní masáž...¨diagnóza čínského doktora,tradiční čínské pochoutky, ochutnávky.
Časopis 44 - rubriky
Časopis 44 - sekce
DIVADLO
Jihočeské divadlo: kulturní srdce jižních Čech
Prezentace Jihočeského divadla vznikla ve spolupráci s Jihočeským krajem, Jihočeskou centrálou cestovního ruch celý článek
HUDBA
Jana Koubková výročí
Intimní portrét Jany K.
Legendární jazzová zpěvačka Jana Koubková oslaví za dva dny osmdesáté narozeniny. D celý článek
OPERA/ TANEC
Bedřich Smetana a Rusalka ze Scaly
Smetana
Příběh vzdoru, touhy, hledání inspirace a síly. Bedřich Smetana v posledních patnácti letech svého celý článek