zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 26. týden

M. Šafránková (Robinsonka)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Muži v offsidu
Těžký život fotbalových fanoušků ve stále svěží komedii podle románu Karla Poláčka (1931). Hrají: H. Haas, J. Plachta, E. Fiala, T. Pištěk, J. Vanerová, J. Štěpničková, B. Kysílková, F. Kühne, E. Nollová a další. Scénář: J. Neuberg, F. Tichý a V. Rýpar. Kamera V. Vích. Režie S. Innemann. Stále svěží filmovou komedii Muži v offsidu natočil roku 1931 režisér Svatopluk Innemann podle stejnojmenného humoristického románu Karla Poláčka. Sportovní veselohra tehdy byla – a vlastně na dlouhou dobu i zůstala – vcelku ojedinělým zjevem v české filmové dramaturgii, třebaže její zcela mimořádný úspěch u obecenstva přímo volal po rychlém následování. O tento úspěch (film běžel v pražských premiérových kinech celých 12 týdnů a měl i velmi pochvalné kritiky) se stejnou měrou zasloužila Poláčkova vtipná a oblíbená předloha a vynikající herecké výkony, jimž všem dominoval pan Načeradec znamenitého herce Huga Haase, který zde vytvořil svou první velkou filmovou roli. Jeho spoluhráči byli Jindřich Plachta v roli starého Habáska, Theodor Pištěk, od jehož narození uplynulo v těchto dnech 125 let, jako pan Šefelín a v drobnější roli pana Hátle, zákazníka pana Habáska, Jaroslav Vojta. Méně výrazná je milenecká dvojice karikujícího Emana Fialy, který zemřel před 50 lety, a Jiřiny Štěpničkové, která zde vytvořila jednu ze svých prvních filmových rolí. Milovníci staré Prahy a sportovní fanoušci ocení dokumentární záběry z fotbalového stadionu na Letné, je zde zachycen i populární rozhlasový redaktor Josef Laufer.
Vysílání: 27.6., 14.55 hod., ČT1
Opakování: 28.6., ČT1

Konec velkých prázdnin (6/6) - Ztráty a nálezy
Závěrečná část televizního románu o dramatických útěcích za hranice komunistického Československa. Primáře Lindberga hrál I. Racek, od jehož narození nedávno uplynulo 90 let (1996). Dále hrají: M. Dejdar, V. Cibulková, P. Zedníček, S. Laurinová, J. Dulava, T. Fischerová, B. Mišík, J. Vajda, M. Sládečková, M. Haasová, V. Vydra, I. Timková a další. Scénář P. Kohout a J. Mašínová. Kamera V. Holloš. Režie M. Luther. Uzavírají se osudy postav, jejichž důvody k emigraci byly různé a cesty ve svobodném světě neméně. Manželé Černiakovi (J. Vajda a M. Sládečková) se po zjištění, že v USA neuznávají diplomy z českých škol, vracejí zpátky do Československa. Vracejí se i s dcerou Magdou (M. Haasová), která prožije svou první skutečnou lásku s Tonem (B. Mišík). Klavíristka Lydie (T. Fischerová) konečně nachází uplatnění v oboru. Její přítel zahradník Václav (J. Dulava) byl ve své vlasti rozveden a nic už nebrání jeho nabídce k sňatku. Méně šťastné budou zřejmě osudy kouzelníka Pepy (P. Zedníček) a bývalé prodavačky Bobiny (S. Laurinová). Herec Milan Čech (M. Dejdar) odlétá do USA, zatímco jeho žena Dora (V. Cibulková) se vrací k německému příteli a do pevné náruče, nebo lépe, pevného sevření své matky (J. Frantová). A Tono si jde v noci zase zaplavat. Na samém začátku "televizního románu" P. Kohouta a J. Mašínové byl čin československých pohraničníků, kteří jim v roce 1975 zabránili v návratu domů. Nebýt tohoto faktu, neprožili by autoři zkušenost emigrace, nenapsali by toto dílo a neumožnili by nám vhled do jedné z nejkrajnějších lidských situací epochy železné opony. Osudy seriálových postav jsou tak trochu modelové, ale to jim neubírá na životnosti. Úděl emigranta, který musí opustit svou vlast a hledat ve světě své místo, zůstává v každé době těžký. Primáře Lindberga si v příběhu emigrantů zahrál I. Racek, od jehož narození nedávno uplynulo 90 let.
Vysílání: 27.6., 16.35 hod., ČT1

Robinsonka
Miroslava Šafránková v hlavní roli příběhu dospívající dívky, jejíž život změní náhlá smrt maminky. Filmová adaptace oblíbeného románu Marie Majerové z pera scenáristy a spisovatele Oty Hofmana (1974). Dále hrají: P. Kostka, J. Obermaierová, V. Dlouhý, od jehož úmrtí uplynulo 10 let, M. Horáková a další. Kamera J. Pávek. Režie K. Kachyňa. Je léto a čtrnáctiletá Blaženka Borová (M. Šafránková) tráví s několika kamarádkami bezstarostné prázdniny na táboře, když je její pobyt nečekaně ukončen. Tatínek (P. Kostka), který si pro ni přijel, nese radostnou novinu – narodil se jí bráška Petřík. Jenže vzápětí se Bláža dovídá, že maminka bohužel zaplatila cenu nejvyšší. Život jde i přes nesmírný zármutek dál: Petřík zatím zůstává v kojeneckém ústavu, táta pokračuje ve své profesi taxikáře a náhle dospělá Blaženka přebírá maminčinu roli v domácnosti. Učí se vařit, prát, nakupovat. Najednou jí připadá spousta věcí neznámá, nepřátelská, a tak si vytvoří svůj imaginární svět osamělého Robinsona Crusoa, který jí pomáhá tyto překážky zdolat. A vedle chápavého taťky je tady i hodná a milá sousedka Tonička (J. Obermaierová), která jí podá pomocnou ruku a pomáhá jí v domácnosti. I spolužák Jarda (V. Dlouhý, od jehož úmrtí uplynulo nedávno 10 let) si všimne, jak to Blažence sluší, a velmi rád ji učí jezdit na kole, které se teď stává dívčiným toužebným, ale nedostupným přáním. Měsíce ubíhají a je tu předvánoční čas, první bez maminky. Blaženka navíc velmi onemocní. Nakonec se ale vše v dobré obrátí.
Vysílání: 28.6., 16.30 hod., ČT1
Opakování: 29.6., ČT1

Sen – fragmenty ze života Záviše Kalandry
Kolážový portrét levicového intelektuála a výjimečného novináře, který dokázal před oběma totalitními systémy uhájit svou čest a od jehož popravy zítra uplyne 70 let (1994). Režie P. Kačírek. V těchto dnech si připomínáme 70 let od smrti významného meziválečného levicového intelektuála Záviše Kalandry (*10. 11. 1902 – †27. 6. 1950), jenž byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou k odnětí života. Sám během své novinářské praxe v průběhu 30. let obdobné inscenované procesy probíhající v Sovětském svazu neúprosně kritizoval, i když dlouhá léta předtím platil za předního redaktora komunistického tisku. S bolševizovanou stranou se ovšem rozešel a ocitl se vůči ní v opozici, ačkoliv původní ideály této ideologie nikdy neopustil. Stal se jedním z nejvýznamnějších představitelů trockismu v Československu, za což jej čekala perzekuce jak v období protektorátu, tak zejména po únoru 1948. Nevšední dokumentární koláž vytváří odvážné spoje mezi Kalandrovými výpověďmi před soudním tribunálem, jeho prvorepublikovou novinářskou tvorbou a obrazy z dávných dějin Čechů, které Kalandra jako historik zpochybňoval navzdory staleté národní tradici. Právě za pověstnou neústupnost z vlastního názoru musel zaplatit daň nejvyšší.
Vysílání: 26.6., 16.30 hod., ČT2

18.6.2020 12:06:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž celý článek

další články...